SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Stan zapalny w mózgu u pacjentów z fibromialgią
Źródło: Medscape/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 15.11.2018
 
 
Naukowcy stwierdzili, po raz pierwszy, stan zapalny w mózgu pacjentów z fibromialgią.
Dr Daniel S. Albrecht z Wydziału Radiologii w Massachusetts General Hospital, Harvard Medical School w Bostonie wraz z zespołem badawczym kierowanym przez dr Antona Forsberga z Wydziału Neurologii Klinicznej w Instytucie Karolińska w Sztokholmie, Szwecji dowodzą, że istnieją coraz mocniejsze dowody na to, że zapalenie mózgu odgrywa pewną rolę w fibromialgii. Po raz pierwszy wykazano bezpośredni dowód aktywacji glejowej mózgu w słabo rozpoznanym i trudnym do leczenia stanie przewlekłym. Wyniki opublikowano w książce Brain, Behavior and Immunity.

Współautor badań Marco Loggia z Centrum Obrazowania Biomedycznego w Martinos w Szpitalu Ogólnym w Massachusetts wyjaśnia: "Aktywacja komórek glejowych obserwowana w naszych badaniach uwalnia mediatory stanu zapalnego, które są uważane za uwalniające szlaki bólu i przyczyniają się do objawów takie jak zmęczenie."

Dowody te mogą otworzyć drzwi do nowych terapii fibromialgii i dać nadzieję tym, którym powiedziano, że symptomy ich choroby są psychologiczne.

Ponieważ nie mamy dobrych opcji leczenia fibromialgii, więc określenie potencjalnego celu leczenia może prowadzić do opracowania innowacyjnych, skuteczniejszych terapii, a znalezienie obiektywnych zmian neurochemicznych w mózgach pacjentów z fibromialgią powinno pomóc w zmniejszeniu uporczywego bólu pacjentów, którym często mówi się, że symptomy ich choroby są wyimaginowane i nie ma w nich nic złego.

U grupy 31 pacjentów, którzy spełniali kryteria American College of Rheumatology w diagnostyce fibromialgii (29 kobiet, średni wiek 50,7 ± 11 lat) i 27 zdrowych osób z grupy kontrolnej (25 kobiet, średni wiek 49,4 ± 11 lat) przeprowadzono hybrydowy rezonans magnetyczny / skanowanie mózgu pozytronowej tomografii emisyjnej (MR / PET). W badaniu wykluczono pacjentów z fibromialgią, jeśli mieli jakiekolwiek inne dolegliwości bólowe niż fibromyalgią.

Na podstawie wyników obrazowania, naukowcy odkryli wyższe poziomy markera glejowego TSPO, białka translokatora, w kilku regionach mózgu u pacjentów z fibromialgią w porównaniu ze zdrowymi osobami. Odkryli także, że stopień aktywacji glejowej wiąże się ze stopniem zmęczenia zgłaszanym przez pacjentów.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe