REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Urządzenie do łagodzenia choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Alicja Kostecka
|
Źródło: Medscape/AK
FDA wyraziła zgodę na stosowanie urządzenia firmy iovera do łagodzenia bólu i objawów związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych.
Technologia zastosowana w urządzeniu wykorzystuje naturalną odpowiedź organizmu na zimno w leczeniu nerwów obwodowych blokując sygnały bólowe z tych nerwów.

Składa się ono z rękojeści zawierającej w kasecie tlenek azotu i blisko siebie rozstawionych końcówek igieł zamkniętych. Tlenek azotu wypływa z pojemnika do końcówek igieł tworząc strefę zimna, co w efekcie przynosi ulgę w bólu do momentu regeneracji nerwu i przywracania jego funkcji sensorycznej.

Technologia jest obiecująca w nieopioidowym leczeniu bólu. FDA wydało zgodę w oparciu o wielośrodkowe badania prospektywne obejmujące 180 pacjentów. Pacjenci, którzy używali urządzenia iovera odnotowali istotną statystycznie redukcję bólu i poprawę objawów ( P = 0,001) w porównaniu do pacjentów, którzy otrzymywali leczenie pozorowane. Ulga w bólu przy użyciu urządzenia iovera trwała 90 dni i towarzyszyła jej zmniejszona sztywność i poprawa sprawności fizycznej.

Urządzenie to było komercyjnie dostępne na rynku w Stanach Zjednoczonych od marca 2014. Jest wskazany do stosowania w leczeniu bólu po zabiegach chirurgicznych.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.