Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zmienią się rekomendacje w leczeniu tocznia

Źródło: Barłomiej Leśniewski
Autor: Anita Jóźwiak |Data: 22.01.2014
 
 
Wprowadzimy szybkie zmiany w leczeniu chorych na toczeń rumieniowaty układowy – zapowiada z prof. Witold Tłustochowicz, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii w rozmowie z portalem eReumatologia.pl .
Rozmowa z prof. Witoldem Tłustochowiczem, krajowym konsultantem w dziedzinie reumatologii

Konferencja Top Medical Trends (Poznań 21.III – 23.III) to miejsce gdzie liderzy medycyny dzielą się wiedzą o najnowszych trendach w medycynie z całym środowiskiem lekarskim. O czy będzie Pan mówić w Poznaniu?
Swoją prezentację chciałbym poświęcić chorym na toczeń rumieniowatego układowy. Wprowadzono nowe rekomendacje dotyczące leczenia tocznia nerkowego które można przenieść na inne jego postacie, przygotowujemy nowy program lekowy, o tym wszystkim chciałbym opowiedzieć lekarzom – specjalistom, ale i rodzinnym.

Na czy polegać będą zmiany?
Problem dotyczy, według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, około 20 tysięcy polskich pacjentów. Jesteśmy umiarkowanie zadowoleni z tego, że większość z nich znajduje się w umiarkowanej aktywności, gdyż wielu z nich jest na dość wysokich dawkach glikokortykosteroidów. Około proc. z nich ma postacie wymagające głębszego namysłu i ściślejszej kontroli leczenia. Syntetyczne leki dostępne są w pełnym zakresie, trzeba je tylko lepiej wykorzystać. Dobrą wiadomością będzie też wprowadzenie programu lekowego, czego spodziewamy się w najbliższym czasie.

Chodzi o nowy preparat biologiczny, o innowacyjne leczenie.
Konkretnie o belimumab, który ma być dostępny pod postacią programu lekowego. Decyzja AOTM jest pozytywna, a negocjacje między producentem i ministerstwem są na ukończeniu. Wierzę, że rzeczywiście zakończone zostaną szybko, na tą wiadomość czekają pacjenci.

Kiedy odczują pozytywny skutek nowego programu? W Polsce nie tylko problemem jest samo wprowadzenie programu lekowego, a dotarcie z wiadomością o nim do wszystkich zainteresowanych, w tym lekarzy rodzinnych.
Mam nadzieję, że jak najszybciej, a ze swojej strony: proces zamierzamy przyspieszyć. Szykujemy coś w rodzaju kampanii informacyjnej, czy też wyjaśniającej tak jak w przypadku metotreksatu gdzie efekty już są widoczne. W tej wieloobjawowej chorobie współpraca środowiska specjalistów wraz z całym otoczeniem medycznym i organizacjami chorych ma szczególnie dużą wagę.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe