Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zwyrodnienia stawów stóp częstsze niż się dotychczas wydawało

Źródło: BL, medicalxpress.com
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 03.01.2014
 
 
Badania przeprowadzone przez brytyjski Keele University wykazało, że ból towarzyszący chorobie zwyrodnieniowej stawów stóp, jak i sama choroba, jest znacznie powszechniejsza niż dotychczas sądzono.
Choroba ma znaczący wpływ na życie ludzi nią dotkniętych, bo prowadzi do zmniejszenia ich zdolności do wykonywania prostych codziennych zadań. Według Arthritis Research UK Primary Care Centre Keele University typowe objawy to stan zapalny w okolicach stawów , uszkodzenia chrząstki , obrzęk kości , co powoduje ból, sztywność i trudności w poruszaniu .

Badanie wykazało, że ból kolan, zapalenie kości i stawów dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Aż trzy czwarte pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów stóp zgłasza trudności w wykonywaniu prostych codziennych czynności, takich jak chodzenie , stanie, prace domowe i zakupy .

-Chociaż wiemy od dziesięcioleci , że stawy stóp mogą być dotknięte chorobą zwyrodnieniową, wiele z poprzednich badań skupiono się na obszarach biodrowych i kolanowych. Stopom przyglądano się rzadziej. Teraz staje się jesne, że problem jest bardziej powszechne niż się spodziewaliśmy – komentował Dr Edward Roddy, współautor badań Keele University.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe