123RF

Ponad 52 proc. Polaków nie zgadza się z prezydentem

Udostępnij:

Jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, 43,2 proc. Polaków jest tego samego zdania co prezydent Andrzej Duda, że osoby w wieku 15 lat nie powinny mieć możliwości kupowania pigułki „dzień po" bez wiedzy rodziców. Inaczej sądzi 52,2 proc. badanych.

  • Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę wprowadzającą dostęp bez recepty do antykoncepcji awaryjnej dla osób powyżej 15. roku życia, tłumacząc, że jest przeciwny temu, by osoby w tym wieku mogły ją nabyć bez wiedzy rodziców
  • Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” 43,2 proc. Polaków zgadza się w tej kwestii z prezydentem, natomiast 52,2 proc. ankietowanych jest odmiennego zdania
  • Z decyzją tą zgadzają się częściej mieszkańcy wsi i małych miejscowości niż dużych miast, osoby po 70. roku życia oraz osoby wierzące i praktykujące

Antykoncepcja awaryjna dzieli Polaków

Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę wprowadzającą dostęp bez recepty do antykoncepcji awaryjnej dla osób powyżej 15. roku życia. Tłumaczył, że jest przeciwny temu, by osoby w tym wieku kupowały pigułkę bez wiedzy rodziców. IBRiS zapytał w sondażu na zlecenie „Rzeczpospolitej”, czy ankietowani zgadzają się ze stanowiskiem prezydenta.

Jak czytamy w dzienniku, 32,9 proc. badanych zdecydowanie zgadza się z prezydentem, a 10,3 proc. raczej się zgadza, że osoby nieletnie bez zgody rodziców nie powinny kupować pigułek (łącznie to ocena 43,2 proc. badanych). Zdecydowanie przeciwnych temu tokowi myślenia głowy państwa jest 36,9 proc. respondentów, a 15,3 proc. raczej nie zgadza się ze tym stanowiskiem (w sumie to opinia 52,2 proc. ankietowanych).

Z decyzją prezydenta zgadzają się częściej mieszkańcy wsi i małych miejscowości niż dużych miast, osoby po 70. roku życia oraz osoby wierzące i praktykujące. Sondaż pokazuje też, że najbardziej liberalne podejście mają rodzice jedynaków – 60 proc. z nich nie zgadza się z decyzją prezydenta, natomiast wśród rodzin wielodzietnych (co najmniej troje dzieci) jest to zaledwie 19 proc. ankietowanych, a 59 proc. respondentów z wyjaśnieniami Dudy zdecydowanie się zgadza.

Decyzję głowy państwa najbardziej krytykują wyborcy Lewicy, a z prezydentem zgadzają się częściej ci, którzy mają prawicowe poglądy. Wśród wyborców PiS z tym, że rodzice powinni wiedzieć, jeśli niepełnoletnia córka chce przyjąć pigułkę, zgadza się 91 proc. ankietowanych. Tylko 6 proc. ma co do tego wątpliwości i odpowiedziało, że raczej jest innego zdania niż prezydent.

Sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, badanie CATI, przeprowadzono 6 i 7 kwietnia na 1068-osobowej grupie respondentów.

Przeczytaj także: „Tabletki „dzień po” także od położnych i „Polacy za ustawą o tabletkach «dzień po».

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.