Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Cieszyński i Jarosińska-Jedynak: Szpitale i przychodnie zlikwidują bariery utrudniające życie niepełnosprawnym

Udostępnij:
- Program "Dostępność plus" zakłada modyfikacje w obszarach architektury, cyfryzacji i organizacji placówek zdrowia oraz usprawnienie komunikacji personelu medycznego z osobami z niepełnosprawnościami – wyjaśnili wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podczas czwartkowej (31 stycznia) konferencji prasowej. Podkreślili, że budżet program wyniesie 23 mld zł do 2025 r., a pieniądze będą zainwestowane (docelowo) w 50 szpitali i 250 placówek podstawowej opieki zdrowotnej.
- Program „Dostępność plus” został przyjęty przez rząd w połowie lipca, a jego podstawą prawną jest ustawa, która ma, między innymi, nałożyć na podmioty publiczne oraz inne, wykonujące zadania publiczne, obowiązek uwzględniania kwestii dostępności dla niepełnosprawnych - przypomniało TVP Info.

Wzór
- Służba zdrowia to jedna z pierwszych branż, która otrzyma wsparcie z programu "Dostępność plus". Ze względu na swój szczególny cel i charakter powinna stanowić wzór dostępności – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju, podczas konferencji prasowej. Janusz Cieszyński dodał, że budżet Ministerstwa Zdrowia na działania w ramach programu „Dostępność plus” wyniesie 150 milionów złotych. Resort dzięki pieniądzom wprowadzi zmiany w placówkach medycznych w zakresie architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjnych oraz organizacyjnym.

- Projekt pozwoli na wypracowanie jednego standardu dostępności, takiego minimum, które każda placówka systemu ochrony zdrowia powinna zaoferować pacjentom z wyjątkowymi potrzebami - podkreślił Janusz Cieszyński i dodał, że intencją jest wprowadzenie zmian w czterech obszarach.

Jakich?

Cztery
Dzięki programowi "Dostępność plus" usuwane zostaną bariery (w nawiasie sposób na rozwiązanie problemu):
- architektoniczne (podjazdy, windy, poszerzanie wejść do budynków i drzwi wewnętrznych, likwidacja wysokich progów, montaż posadzek antypoślizgowych, dostosowanie pomieszczeń sanitarnych, rejestracji pacjentów, włączników i tablic informacyjnych, zakup pętli indukcyjnych),
- cyfrowe (zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz innych urządzeń służących poprawie dostępności do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z niepełnosprawnościami, rozwój telemedycyny ułatwiającej komunikację na odległość, a także wdrożenie innych rozwiązań zapewniających funkcjonowanie placówek „przyjaznych” osobom niepełnosprawnym, systemy rejestracji, także on-line, uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami, tworzenie i dostosowanie stron internetowych do standardu WCAG 2.0 oraz szkolenia z obszaru IT),
- komunikacyjne (szkolenia w zakresie kompetencji miękkich dla kadry medycznej i niemedycznej np. pracownicy rejestracji, służące wsparciu kompetencji w zakresie właściwej komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami np. szkolenia zwracające uwagę na właściwe formy komunikacji),
- organizacyjne (usprawnianie rozwiązań organizacyjnych, w tym procedur dotyczących pacjentów, w celu ułatwienia obsługi pacjentów z niepełnosprawnościami).

Projekt ma zostać zrealizowany do czerwca 2023 roku.

Wkrótce więcej informacji na temat programu "Dostępność plus".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.