Czy otyłość ma płeć?

Udostępnij:
Ponad 400 uczestników zgromadził zjazd Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, który odbył się w dniach 17-19 września w Białymstoku. Najwięcej braw zdobył wykład prof. Piotra Gałeckiego z Łodzi na temat różnic w budowie mózgu kobiet i mężczyzn oraz prof. Grzegorza Wallnera na temat chirurgii bariatrycznej.
Prof Gałecki omówił różnice w budowie mózgu kobiet i mężczyzn i konsekwencje z tym związane dla zachowań obu płci. W doborze partnera dla kobiety liczy się głównie wzrost mężczyzny i zasobność portfela, dla mężczyzny symetryczna twarz oraz zaokrąglone kształty. Kobiety wydają na zakupy średnio 2,6 tys zł w ciągu całego dnia łącznie z przerwą na kawę, mężczyźni - 200 zł w ciągu dwóch godzin. Kobiety tym samym wnioskują, ze w przeliczeniu na minutę zakupów wydały znacznie mniej niż mężczyzna i mogą ponownie udać się do sklepów.

Prof. Wallner podkreślał, że obecnie w Polsce odbywa się 2 tys operacji bariatrycznych rocznie, podczas, gdy osób kwalifikujących się jest 1,5 mln. Tym bardziej ta chirurgia jest w naszym kraju potrzeba i o kwalifikacji powinien nie tylko decydować wskaźnik BMI, ale także rodzaj otyłości, czyli tzw. otyłość brzuszna. Chirurgia bariatryczna daje trwałe efekty w 20-50 procent przypadków, podczas gdy leczenie zachowawcze w zaledwie 2-5 procentach.

Płcie różnią się podejściem do zaleceń lekarskich. Dr Wojciech Marlicz podsumowywał, że kobiety chętniej stosują się do wskazówek lekarskich, są dokładniejsze i przestrzegają ustaleń, podczas gdy mężczyźni są bardziej nieśmiali, wycofują się z walki o zdrowie i niechętnie współpracują z lekarzem.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.