Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rola nowych adipokin, waspiny i omentyny, w przewlekłych chorobach zapalnych

Udostępnij:
Otyłość jest chorobą o rozmiarach epidemii w wielu krajach. Biała tkanka tłuszczowa to aktywny narząd wydzielania wewnętrznego, dlatego jej nadmiar prowadzi do przewlekłego i ogólnoustrojowego stanu zapalnego, powodowanego i utrzymywanego zwłaszcza przez adipokiny wydzielane przez komórki tkanki tłuszczowej, głównie adipocyty i makrofagi.
Stosunkowo nowo odkryte adipokiny to waspina i omentyna. Ich stężenie we krwi, tkankach lub wydzielinie oskrzelowej zmienia się w zależności od ilości tkanki tłuszczowej oraz innych czynników towarzyszących, w tym chorób współistniejących. Celem artykułu jest wykazanie przydatności omentyny i waspiny jako biomarkerów chorób zapalnych.

Wykorzystywano bazę Medline/PubMed w celu wyszukiwania informacji na temat otyłości, zapalenia, omentyny, waspiny i tkanki tłuszczowej. Przedstawiono dane z wybranych opracowań naukowych zarówno prac oryginalnych, jak i prac przeglądowych.

Wykazano, że waspina poprawia wrażliwość na insulinę głównie w białej tkance tłuszczowej. Omentyna działa przeciwzapalnie i podobnie jak waspina uwrażliwia tkanki na insulinę. Stężenie w surowicy i ekspresja tkankowa obu adipokin są różne w różnych chorobach zapalnych.

Praca ma na celu nakreślenie biologicznych funkcji waspiny i omentyny w organizmie oraz wskazanie na możliwe wykorzystanie tych adipokin jako markerów chorób w przyszłości.

Pełna treść arykułu: Rola nowych adipokin, waspiny i omentyny, w przewlekłych chorobach zapalnych
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.