Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Krzysztof Kałwak o swoim wystąpieniu na konferencji "Priorities and challenges in Polish and European drug policy"

Autor: Jacek Rubinstein |Data: 12.05.2021
 
 
We wtorek, drugiego dnia konferencji (17-18.05.2021) swój udział zapowiedziało wielu wybitnych klinicystów, ekspertów, którzy wspólnie z decydentami i przedstawicielami organizacji pacjenckich będą omawiać inicjowanie rozwiązań zapewniających pacjentom równe szanse w dostępie do najbardziej skutecznych farmakoterapii.
Wiele z nich odgrywa znaczącą rolę w profilaktyce, tak jak w przypadku zakażeń wirusem cytomegalii, które stanowi najbardziej istotne powikłanie po transplantacji allogenicznych komórek krwiotwórczych (ALLO-HSCT).

O tym problemie będą rozmawiać paneliści zaproszeni do udziału w sesji „Profilaktyka VMV: czas wyrównać szanse pacjentów po allogenicznym przeszczepieniu szpiku (ALLO-HSCT).: Wśród nich znajdzie się prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Przylądek Nadziei, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, członek Zarządu Polskiej Federacji Ośrodków Transplantacji Szpiku.

- Wolelibyśmy stosować profilaktykę przeciwko śmiertelnemu zagrożeniu, jakim jest cytalomegawirus. To zagrożenie jest bardziej pośrednie, niż bezpośrednie, bo choć pneumonia CMV nie jest dramatycznym zagrożeniem dla naszych pacjentów, pojedynczy niestety giną. Natomiast ten pośredni wpływ infekcji CMV na powikłania potransplantacyjne, na gorsze wyniki przeszczepów jest bardzo istotny. Profilaktyka może to zmienić.W dalszych słowach swojego przesłania profesor przekonuje, iż jest lek dostępny w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, który doskonale sprawdza się w profilaktyce zakażeń wirusem cytomegalii i należy dołożyć wszelkich starań, aby polscy pacjenci mieli równe szanse w profilaktycznej terapii przeciwwirusowej.

Podczas panelu głos zabiorą również:
prof. dr hab. n. med. Lidia Gil - Kierownik Kliniki Hematologii I Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
dr hab. n. med. Anna Czyż - Katedra i Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
Łukasz Szmulski - Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, Ministerstwo Zdrowia,
Marzanna Bieńkowska - Zastępca Dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji Biura Rzecznika Praw Pacjenta oraz opiekun Rady Organizacji Pacjentów przy RPP,
Katarzyna Lisowska - Liderka Stowarzyszenia Hematoonkologiczni.

Cały program konferencji dostępny jest na stronie wydarzenia: termedia.pl/drugpolicy

Aby wziąć udział w konferencji:

ZAREJESTRUJ SIĘ
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.