GASTROENTEROLOGIA
Choroby trzustki i dróg żółciowych
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Bakterioterapia fagami/Fagi kontra mukowiscydoza

Źródło: Uniwersytet of Liverpool MB
Autor: Mariusz Bryl |Data: 12.05.2017
 
 
Naukowcy z University of Liverpool Institute of Infection i Global Health wykazali, że terapia fagami może być bezpieczną i skuteczną alternatywę dla antybiotyków w leczeniu mukowiscydozy.
Przewlekłe zapalenia płuc wywołane przez bakterię Pseudomonas aeruginosa są coraz trudniejsze do wyleczenia z powodu oporności na leki przeciwdrobnoustrojowe. To doprowadziło do ponownego zainteresowania bakterioterapią fagami.
Fagi to wirusy, które zabijają bakterie, ale także są nieszkodliwe. Główną ich zaletą jest to, że unieszkodliwiają one tylko szkodliwe bakterie, czyli nie przynoszą ubocznych skutków, które często związane są z antybiotykami.
Fagi są zdolne do zabijania bakterii w długoterminowych zakażonych płuc, które dotykają pacjentów z mukowiscydozą, co wskazuje na potencjalną nową opcję terapeutyczną w leczeniu infekcji zagrażającej życiu. Badacze wykazali, że terapia faga jest bardzo skuteczny w leczeniu opornych i przewlekłych zakażeniach dróg oddechowych wywołane przez oporne na wiele leków bakterie szczepów Pseudomonas aeruginosa .
- Pacjenci z mukowiscydozą zmuszeni są do leczenia przez całe życie antybiotykami, które często okazują się nieskuteczne i mogą powodować działania niepożądane, zwłaszcza gdy stosuje się je przez dłuższy czas – powiedział prof. Craig Winstanley - w związku z tym leczenie fagami może być szczególnie cenne w leczeniu przewlekłych infekcji płuc u tych pacjentów.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.