Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leczenie kałem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Źródło: AK/www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(18)35387-3/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 18.12.2018
 
 
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to groźna choroba, jednak postęp terapii (zwłaszcza leków biologicznych) sprawia, że coraz więcej pacjentów ma szanse na remisję. Jedną z opcji terapeutycznych jest... przeszczep kału, dzięki któremu u części pacjentów udaje się uzyskać remisję. Mikrobiota jelitowa jest jednak bogata, zatem nie wszystkie jej składniki wykazują aktywność w indukcji remisji - australijscy naukowcy podjęli się identyfikacji tych, które wpływają na sukces terapeutyczny.
Przeprowadzono randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, które objęło 81 pacjentów; podzielono ich na dwie grupy i przydzielono losowo do przeszczepu kału (przeszczepiany kał był mieszaniną próbek od 3 do 7 dawców) lub do otrzymywania placebo. W trakcie terapii co 4 tygodnie badano próbki kału; oceny dokonano także po 8 tygodniach od zakończenia leczenia; podobnie dokonano analizy bioptatów jelita grubego uzyskanych drogą kolonoskopii. Jakie uzyskano wyniki?

Okazało się, że różnorodność mikrobioty jelitowej była większa w próbkach kału i bioptatach okrężnicy pobranych przed i po leczeniu od tych pacjentów, którzy osiągnęli remisję w porównaniu do pacjentów, którzy nie uzyskali remisji. Pacjenci, którzy uzyskali remisję po przeszczepie kału posiadali mikrobiotę bogatą w Eubacterium hallii i Roseburia inulivorans oraz charakteryzowali się podwyższonym poziomem biosyntezy krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych i kwasów żółciowych. Z brakiem remisji z kolei była związana obecność Fusobacterium gonidiaformans, Sutterella wadsworthensis i Escherichia spp.

Czynnikiem zwiększającym szansę na remisję przed przeszczepem okazała się obecność Bacteroides, z kolei bakterie z rodzaju Streptococcus warunkowały brak odpowiedzi na leczenie. Miejmy nadzieję, iż powyższe doniesienie (oraz kolejne) pozwolą na odkrycie nowych, niezwykle skutecznych i bezpiecznych terapii.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe