Wyślij
Udostępnij:
 
 
„Leki po przeszczepie za darmo” hasłem protestu pacjentów przed Sejmem
Źródło: BL, Rzeczpospolita
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 16.04.2018
 
 
- Żądamy darmowych leków po przeszczepie. Jeśli rząd obiecuje je kobietom w ciąży, które nie są chore, to powinien przyznać je również nam – mówi Tomasz Samborski z ruchu „My przed/po transplantacji”. I zapowiada protest pod Sejmem.
- Pacjenci po transplantacjach od ponad roku apelują o obniżkę cen leków, które poszybowały w górę na wiosnę zeszłego roku. Za niektóre z nich trzeba zapłacić nawet ponad 1000 zł. Resort zdrowia pozostaje jednak głuchy na ich argumenty tłumacząc, że mogą stosować tańsze odpowiedniki generyczne – pisze „Rzeczpospolita”.

Nie przekonuje go nawet głos transplantologów, którzy przekonują, że organizm pacjenta po przeszczepie jest na tyle delikatny, że nawet na minimalne różnice w składzie leku może zareagować odrzuceniem przeszczepu.

- Kiedy w sobotę usłyszeliśmy z ust byłej premier Beaty Szydło, że leki za darmo będą przysługiwać nawet kobietom w ciąży, coś w nas pękło. Przestaniemy apelować o obniżkę cen, a zażądamy leków za darmo. Skoro przysługują trzem czwartym pacjentów w tym kraju, dlaczego nas się wyklucza? – pyta Tomasz Samborski. I zapowiada protest pod Sejmem w rok po zeszłorocznym czarnym proteście osób po przeszczepach pod Ministerstwem Zdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe