Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Adam Niedzielski zapowiedział tworzenie systemu monitorowania jakości w ochronie zdrowia

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 18.06.2021
 
 
– Ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta ma być swego rodzaju sitem, dzięki któremu pieniądze wprowadzane do systemu ochrony zdrowia trafią przede wszystkim do tych placówek, które gwarantują odpowiednią jakość świadczeń – przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski, który był gościem specjalnym podczas posiedzenia Rady Ekspertów przy RPP poświęconemu odbudowie systemu ochrony zdrowia po pandemii, podkreślił, że jednym z głównych elementów reformy systemu jest zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i podniesienie jakości świadczeń medycznych.

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zaznaczył, że mamy do czynienia najtrudniejszym okresem w systemie ochrony zdrowia dodając, że pandemia zwróciła uwagę całego świata na to, jak ważną częścią gospodarki i życia społecznego jest zdrowie. – Zaobserwowaliśmy ostatnio, że zwiększyła się liczba sygnałów, które dotyczą dostępu do świadczeń zdrowotnych. Jest ogromna potrzeba tzw. otwarcia ochrony zdrowia, tego oczekują i potrzebują pacjenci. Dialog z ekspertami i decydentami ma fundamentalne znaczenie dla odbudowy i przeprowadzenia skutecznych reform systemowych – zaznaczył Bartosz Chmielowiec.

Adam Niedzielski dodał, że mamy ogromny deficyt zdrowotny do nadrobienia. Problemy systemu, z którymi borykaliśmy się przed pandemią, w czasie jej trwania uwydatniły się. – Nie mówię tylko o niedoborach personelu medycznego, ale też np. kolejkach. Pamiętajmy, że podczas pandemii pacjenci starali się unikać placówek medycznych, a obecnie wyjmują z szuflad stare skierowania lub udają się do lekarzy po kolejne. System zaczyna wracać do regularnego trybu, ale my musimy jednocześnie przygotowywać się na ewentualne uderzenie czwartej fali pandemii, dlatego wykorzystujemy moment oddechu na szkolenia w zakresie np. obsługi respiratorów i pracy na oddziałach covidowych, a także rozwijamy potencjał laboratoryjny – wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia zaznaczył również, że wprowadzenie ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta ma być swego rodzaju sitem, dzięki któremu pieniądze wprowadzane do systemu ochrony zdrowia trafią przede wszystkim do tych placówek, które gwarantują odpowiednią jakość świadczeń.

– Nagrodą za wysokiej jakości usługi medyczne będzie m.in. bezlimitowość. Będziemy chcieli wzmocnić mechanizmy konkurowania jakością. Ogromne znaczenie ma także obowiązek publikowania informacji związanych z podmiotami leczniczymi. Pacjent ma prawo podejmować świadome decyzje i zanim skieruje się do którejś placówki, sprawdzić np. jak jest zarządzana. Budowanie rejestrów zdarzeń niepożądanych czy uruchomienie funduszu kompensacyjnego to rzeczywiście rewolucja, ale jest to rewolucja, której potrzebują pacjenci oraz system – wyliczył Adam Niedzielski.

W opinii przewodniczącego rady ekspertów prof. Bolesława Samolińskiego, niesłychanie ważnym elementem jest monitoring zjawisk zdrowotnych. – Badaliśmy efektywność programów polityki prozdrowotnej i z naszych obserwacji wynika, że obszar wymaga odpowiedniego finansowania. Pozwoliłyby to dostarczyć decydentom odpowiednie dane do skutecznego budowania polityki zdrowotnej w Polsce – podkreślił prof. Samoliński.

Przyznał też, że telemedycyna powinna być stałym elementem składowym zintegrowanej opieki nad pacjentem, monitorowania go w miejscu zamieszkania. Podkreślił, że eksperci są za rozwojem działań, które pozwolą optymalizować koszty, nie rezygnując przy tym z obserwowania pacjenta w trybie codziennym lub całodobowym, mając na względzie przede wszystkim jego bezpieczeństwo i ciągłość terapii.

Członkowie Rady Ekspertów przy RPP podkreślali też konieczność rozwijania i poszerzania kompetencji poszczególnych zawodów medycznych, a także zawodów wspierających, np. opiekunów medycznych czy sekretarzy. Wśród ważnych tematów, poruszanych podczas spotkania były też kwestie nierówności w zdrowiu, premiowania jakości placówek ochrony zdrowia czy finansowania procedur medycznych.

Przeczytaj także: „Koniec z deklaracjami, czas powiedzieć sprawdzam.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe