Wyślij
Udostępnij:
 
 

Będą nowe regulacje dotyczące medycyny estetycznej

Źródło: BL, Com&Media
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 12.04.2017
 
 
Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na organizacji reprezentujących środowisko medycyny estetycznej i zapowiedziało regulacje z zakresu świadczeń medycyny estetycznej.
Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz Naczelna Rada Lekarska, od dawna prosiły, by uregulować kwestie związane z uprawnieniami do wykonywania tego typu procedur.

- Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, choć coraz bardziej popularne i stosunkowo bezpieczne, są świadczeniami zdrowotnymi i nie mogą być wykonywane przez każdego – argumentowały.

- I zwracały uwagę, że zwiększa się liczba zgłoszeń od pacjentów, którzy doświadczyli negatywnych skutków zabiegów wykonywanych przez osoby bez odpowiedniej wiedzy i wykształcenia – czytamy w komunikacie opracowanym przez Com&Media.

- Wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego, bardzo często z wykorzystaniem produktów zarejestrowanych wyłącznie do użytku przez lekarzy, w miejscach niespełniających odpowiednich warunków sanitarnych, stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów – napisano w apelu skierowanym do resortu zdrowia.

Ministerstwo zgodziło się z apelem, podkreślając, że wykonywanie zabiegów lekarskich z zakresu medycyny estetycznej to udzielanie świadczeń zdrowotnych, a osobami uprawnionymi są jedynie lekarze i lekarze dentyści przeszkoleni w stosowaniu danego wyrobu medycznego.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało już konsultacje z pozostałymi resortami, odpowiedzialnymi za edukację i gospodarkę, podczas których zostanie poruszona konieczność wprowadzenia regulacji dotyczących wykonywania świadczeń z zakresu medycyny estetycznej.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.