Wyślij
Udostępnij:
 
 
Maciek Jaźwiecki, Roman Bosiacki i Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta

Biedroń, Kidawa-Błońska i Kosiniak-Kamysz apelują o weto

Autor: Krystian Lurka |Data: 21.02.2020
 
 
Kandydaci na prezydenta Robert Biedroń z Lewicy, Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej i Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego domagają się od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania ustawy, z której wynika, że o Telewizja Publiczna i Polskie Radio dostanie 2 mld zł. Proponują przeznaczyć te pieniądze na onkologię.
- Apeluję do prezydenta Dudy, żeby nie podpisywał tej ustawy, bo… to jest sponsorowanie przez niego własnej kampanii wyborczej – przyznaje Biedroń w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Biedroń mówi wprost, że uznaje telewizję publiczną za pasmo propagandowe, nazywa ją „TV Duda”.

- Wolałbym, aby te pieniądze zostały przeznaczone na pomoc onkologiczną dla najbardziej potrzebujących - dodaje Biedroń.

Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz ma dla Andrzeja Dudy dokument, który „wystarczy podpisać”.

- Prezydent nie przywykł do wetowania ustaw, dlatego przygotowałem dla niego „ściągę”. 2 mld zł zamiast na „fabrykę hejtu w TV PiS” możemy przeznaczyć na onkologię. Wystarczy wyciągnąć długopis i gotowca podpisać. Z tym dotychczas nie miał problemu - komentuje Kosiniak-Kamysz.

O weto apeluje też Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Duda powinien ogłosić swój sprzeciw. Apeluję do pana prezydenta, aby miał odwagę i zawetował tę ustawę, żeby pieniądze trafiły tam, gdzie są potrzebne, czyli do polskich pacjentów – mówi Kidawa-Błońska cytowane przez „Gazetę Wyborczą”.

Kto wsparł Telewizję Publiczną i Polskie Radio, a nie onkologię?
232 posłów zagłosowało 13 lutego 2020 r. za przyjęciem ustawy, która przeznacza na dopłaty dla TVP i Polskiego Radia prawie 2 mld zł jako rekompensatę za ulgi abonamentowe. Nie zdecydowali się poprzeć opozycji i przeznaczyć pieniędzy na dofinansowanie onkologii. Wśród polityków byli „zdrowotni” posłowie, między innymi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos i neurochirurg, twórca olsztyńskiego „Budzika” Wojciech Maksymowicz.

Poza wymienionymi wesprzeć onkologii nie chcieli były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz, endokrynolog Czesław Hoc, były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, specjalizująca się w dziedzinie chorób wewnętrznych Katarzyna Sójka, internistka, alergolog i pulmonolog Anna Dąbrowska-Banaszek, lekarka rodzinna Elżbieta Płonka i farmaceuta Paweł Rychlik.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie uczestniczył w posiedzeniu.

Przeczytaj także: „Prof. Chybicka o tym, co można kupić za 2 mld zł”, „Szumowski o wydatkach na onkologię”, „Prof. Jassem o 2 mld zł przeznaczonych na telewizję i radio publiczne”, „Szczurek-Żelazko, Latos i Maksymowicz nie wsparli onkologii”, „Przegłosowali 2 mld zł dla mediów publicznych”, „Grodzki: 2 mld zł zamiast na rządową propagandę powinniśmy przeznaczyć na onkologię” i „Narodowa Strategia Onkologiczna zaprezentowana u prezydenta Dudy”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe