Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Biobank UMW doceniony na arenie międzynarodowej

Udostępnij:

Biobank UMW otrzymał najwyższą nagrodę za pozytywną ocenę i spełnienie najwyższych wymagań jakościowych Europejskiego Konsorcjum BBMRI-ERIC. Kierująca nim dr Agnieszka Matera-Witkiewicz, prof. UMW, została wiceprezydentem największego międzynarodowego towarzystwa biobanków, współpracującego z jedyną europejską infrastrukturą BBRMI-ERIC.

Polski biobank pierwszym w europejskiej sieci

Europe Biobank Week (EBW) to najważniejsze wydarzenie dla środowiska biobanków na całym świecie. W tym roku, na kongresie organizowanym w Wiedniu z okazji 10-lecia utworzenia infrastruktury europejskiej BBMRI-ERIC – organizacji zrzeszającej kraje wraz z ich sieciami biobanków, Biobank Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymał najwyższą nagrodę.

– To dla nas ogromne wyróżnienie. Pracowaliśmy na to wiele lat. Biobank UMW jako pierwszy w Polsce uzyskał w roku 2019 certyfikat jakości ISO 9001:2015 oraz w roku 2021 międzynarodową akredytację ISO 20387:2018. Wykonaliśmy tę pracę już jakiś czas temu, natomiast jako pierwszy biobank w Europie postanowiliśmy też zmierzyć się z wymaganiami infrastruktury europejskiej, do której należymy jako Polska, a co więcej nasz zespół odpowiadał za wdrożenie krajowych wytycznych w zakresie jakości w Polskiej Sieci Biobanków. Dlatego stanęliśmy do wewnętrznej oceny BBMRI-ERIC i udało nam się to pozytywnie zakończyć jako pierwszemu biobankowi w całej europejskiej sieci – mówi dr inż. Agnieszka Matera-Witkiewicz, prof. UMW, kierująca Biobankiem UMW.

Nagrody odebrały też dwa inne biobanki – Polski Bank Komórek Macierzystych i Biobank VAST ze Szwecji.

Współczesne trendy w biobankowaniu

Dr Agnieszka Matera-Witkiewicz, prof. UMW, jest badaczką specjalizującą się w obszarze biobankowania, badań nieklinicznych oraz zarządzaniu projektami badawczo-rozwojowymi, w tym badaniami także klinicznymi. W BBMRI-ERIC pełni rolę ekspertki ds. zarządzania jakością. Jest także aktywną członkinią dwóch towarzystw zajmujących się międzynarodowo biobankowaniem. Jest to ISBER (International Society for Biological and Environmental Repositories), gdzie pełni rolę Executive Board Member oraz ESBB (European, Middle Eastern & African Society Biopreservation and Biobanking). Właśnie w tym towarzystwie dr Matera-Witkiewicz założyła grupę ds. jakości i w ramach tej aktywności w zeszłym roku weszła do Rady Nadzorczej ESBB decydującej o najważniejszych działaniach tej organizacji.

Jak zaznacza dr Agnieszka Matera-Witkiewicz, współczesne trendy w biobankowaniu to przede wszystkim wykorzystanie posiadanych już danych medycznych, danych towarzyszących próbce oraz wytworzonych na bazie kolekcji materiału biologicznego danych naukowych w analizach z udziałem skonsolidowanych baz danych. To również budowa i projektowanie algorytmów mogących mieć realne przełożenie na obszar biomedyczny, a także intensyfikowanie udziału biobanków w procesie prowadzenia badań klinicznych.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.