Centrum edukacyjne Baxter dla lekarzy, pielęgniarek i pacjentów

Udostępnij:
Baxter otwiera w Warszawie centrum edukacyjne. Zamierza szkolić lekarzy i pielęgniarki. Centrum jest przeznaczone również dla pacjentów. Duży nacisk zostanie położony na technologie i komunikację.
- Nowinki w medycynie są najbardziej widoczne, bo nie ma innego obszaru, który przynosi tak wiele nowości dlatego systemy edukacyjne muszą zostać wzbogacone o elementy, które pozwolą nadążyć za tym rozwojem – powiedział Zbigniew Król, wiceminister zdrowia podczas debaty otwarciowej Centrum Edukacyjnego Baxter.

- Lekarz uczy się całe życie dlatego potrzeba takiego centrum, gdyż nikt lepiej nie uczy nowej technologii jak ten co ją wymyślił i wdraża – stwierdził prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii oraz dyrektor CMPK.

Centrum Edukacyjne Baxter planuje również edukować pacjentów w tak wrażliwej materii jaka jest wsparcie żywieniowe w szczególności w onkologii. Dlaczego? To wyjaśnił prof. Stanisław Kłęk.

- Żywienie pozajelitowe ratuje życie. Pozwala na powrót do czynności zawodowych dlatego przeszkolenie pacjenta ma znaczenie fundamentalne, bo inaczej występują powikłania – przyznał prof. Stanisław Kłęk, prezes Polskiego Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN).

Po Stanisławie Kłęku o znaczeniu centrum dla szkolenia chirurgów mówił prof. Grzegorz Wallner. Centrum zaoferuje szkolenia na symulatorach, które stanowi etap do przejścia na szkolenia na ludziach.

- Chirurgia się zmienia – mówił prof. Grzegorz Wallner, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej – to wymusza zmianę formy szkolenia specjalizacyjnego. Paradygmat evidence based medicine obowiązuje również w edukacji medycznej. Trzeba więc dostosować się do trendów panujących na świecie. Polska jest w UE i wprowadziła system boloński co wymusza unifikację systemu kształcenia. Bez edukacji nie da się wypełnić stałego dążenia do podnoszenia efektywności przy zachowaniu bezpieczeństwa pacjenta. Wydaje się, że rolą centrum Baxter będą szkolenia doskonalące.

W centrum znajdzie się również miejsce dla pielęgniarek, które potrzebują specjalistycznej wiedzy, aby móc edukować chorych.

- Obowiązek edukacji wpisany jest w zawód pielęgniarki. W edukacji pacjentów najważniejsza rolę odgrywa pielęgniarka. Jednak pielęgniarki boją się edukować pacjentów zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Dlatego takie centrum jest bardzo potrzebne –powiedziała Aneta Trzcińska z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Nefrologicznych, dodając, że najważniejszą rzeczą jest to, aby pielęgniarki nie bały się edukować pacjentów.

- Gratuluję powstania centrum i zaproszenia wielu środowisk do współpracy. Zależy nam na tym, aby pacjent był świadomym pacjentem, aby wiedział jaki jest cel terapii, gdzie zwrócić się po pomoc – podsumowała Beata Ambroziewicz z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.