Archiwum

Chcemy jeszcze lepiej zatroszczyć się o wcześniaki

Udostępnij:
– W marcu zacznie się niezwykle potrzebny program KORD, otaczający opieką przez pierwsze trzy lata życia dzieci urodzone przedwcześnie – zapowiada prof. zw. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii.
Komentarz prof. Ewy Helwich – z cyklu „Spoglądając w szklaną kulę…”:
Nad programem Kompleksowej Opieki Rozwojowej Dziecka urodzonego przedwcześnie (KORD) pracowaliśmy intensywnie już od dwóch lat. To program trudny, nowatorski, angażujący wielu specjalistów. Dokładnie rozpisaliśmy w nim, w jakim wieku dziecka na co trzeba zwrócić uwagę i jakie narzędzia oceny rozwoju ruchowego, poznawczego i emocjonalnego wybrać. W większości te narzędzia nie były jeszcze w Polsce stosowane, a jeśli tak, to na niewielkiej populacji.

Dzięki KORD rodzice wcześniaków zyskają dostęp do najlepszych specjalistów
Zdaniem środowiska neonatologicznego KORD jest bezwzględnie potrzebny, ponieważ dzięki niemu możemy dać dzieciom szansę na jak najlepszy rozwój. Wcześniaki bowiem są wypisywane ze szpitala, z oddziału intensywnej terapii noworodka, i rodzice zwykle tracą dostęp do specjalistów, całego zaplecza medycznego i laboratoryjnego. Wracają do domu z dziećmi, które przecież w dalszym ciągu potrzebują zwiększonego nadzoru nad swoim rozwojem. Jest on konieczny zwłaszcza przez pierwsze 3 lata, kiedy rozwój mózgu dzieci urodzonych przedwcześnie jest niezwykle plastyczny. To jest czas, w którym nie powinniśmy niczego przegapić i ingerować jak najszybciej, gdy tylko zauważymy, że rozwój dziecka odbiega od normy dla wieku. I w tym sensie jest to także program profilaktyczny, ponieważ dzięki niemu możemy zareagować na tyle szybko, by zapobiec różnego rodzaju opóźnieniom w rozwoju. Ale ma oczywiście także całą część leczniczą i rehabilitacyjną

Pogram KORD na razie w ośmiu ośrodkach w Polsce
KORD jest programem pilotażowym i na razie będzie realizowany w ośmiu ośrodkach w Polsce, w różnych województwach. Natomiast podmiotem prowadzącym i odpowiedzialnym będzie Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Chcemy sprawdzić, jakie w poszczególnych placówkach mogą pojawić się trudności we wprowadzaniu programu, ocenić, czy jest realny od strony finansowej, tzn. czy faktycznie pieniądze, które zostały przeznaczone na jego wdrożenie przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, wystarczą. Kiedy już wszystko dopracujemy i poprawimy, będzie można rozszerzyć go na całą Polskę.

Mieliśmy wielką nadzieję, że KORD ruszy już w styczniu, ale nie jest w pełni gotowa – w sensie zapisów informatycznych – baza wcześniaka. Dlatego musimy poczekać do marca.

Wszystkie materiały z cyklu „Spoglądając w szklaną kulę...” są dostępne po kliknięciu w poniższy baner.


 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.