iStock

Co z prawem wykonywania zawodu dla lekarzy spoza UE?

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Naczelna Izba Lekarska odmówiła 200 medykom spoza Unii Europejskiej wydania prawa do wykonywania zawodu – jednym z głównych powodów był brak wystarczającej znajomości języka polskiego.
Ostatecznie w 70 przypadkach utrzymano postanowienie w mocy – to pokazuje, że spór o kwestie językowe nadal nie został rozwiązany.

– Ministerstwo Zdrowia wciąż uważa, że problemu nie ma, a samorząd lekarski walczy o to, by było to kryterium dopuszczenia lekarzy spoza Unii Europejskiej na polski rynek – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, przypominając, że „furtkę do dopuszczenia ich do pracy na uproszczonych zasadach otworzono w trakcie pandemii”. Początkowo stało się tak między innymi w szpitalach tymczasowych, a obecnie zgodnie z przepisami są trzy ścieżki otrzymania zgody w uproszczony lub warunkowy sposób. Żadna nie wymaga egzaminu z języka polskiego.

Do końca stycznia tego roku do ministerstwa o zgodę na pracę w Polsce wystąpiło 3,5 tys. lekarzy spoza UE. Zgodę resortu, jak wynika z informacji przekazanych „DGP”, otrzymało na razie ok. 2,3 tys. osób. Przypomnijmy – lekarze, żeby zacząć pracę, muszą jeszcze dostać pozwolenie z izby lekarskiej. Przedstawiciele samorządu jednak twierdzą, że pozwolenie na pracę dla kogoś, kto nie umie mówić dobrze po polsku, będzie niebezpieczne dla pacjentów. Są już pierwsze skargi i sprawy od pacjentów, w których jednym z elementów jest kwestia błędnej komunikacji. Z kolei według urzędników Ministerstwa Zdrowia ostateczną odpowiedzialność za to ponosi placówka, która zatrudnia takiego medyka.

Przeczytaj także: „Ile zgód dla lekarzy spoza UE?”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.