Wyślij
Udostępnij:
 
 

Co ze stażami w szpitalach powiatowych?

Źródło: BL, Dziennik Gazeta Prawna
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 11.01.2019
 
 
Rezydent mógłby odbywać kilkunastotygodniowy staż w szpitalu powiatowym, aby zdobyć dodatkowe doświadczenie. Takiego zapisu nie ma w nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza, można go jednak wprowadzić do programów specjalizacji.
Zapowiedź, że rezydenci mogliby być zobowiązywani do odbywania części szkolenia na prowincji, wywołała sporo emocji w środowisku. Pojawiały się pytania: co z rodziną, z kredytem? Mamy zostawić swoje dotychczasowe życie i przenieść się na drugi koniec Polski? – pytali młodzi lekarze.

- Z drugiej strony słychać było głosy poparcia – medykom z mniejszych miejscowości łatwiej się będzie kształcić blisko domu, bo teraz to oni często muszą się przenosić do ośrodków akademickich, gdzie łatwiej o rezydenturę - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Marcin Sobotka, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, wystosował oświadczenie, w którym wyraził ostry sprzeciw wobec jakichkolwiek przymusowych rozwiązań. – Porozumienie Rezydentów nie zgodzi się, by lekarzom cokolwiek narzucać. Takie rozwiązania są szkodliwe i będziemy je zwalczać – zapowiada.

Przypomina, że pomysły, by część rezydentury przenieść do szpitali powiatowych i zaradzić w ten sposób brakom kadrowym, wracają co jakiś czas. – Rozmawialiśmy jedynie o tym, żeby wprowadzić ułatwienia dla tych, którzy chcą odbywać część specjalizacji w mniejszej placówce. Ale musi być dowolność, a nie przymus – zastrzega.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe