iStock

Coraz więcej placówek z opieką koordynowaną

Udostępnij:
Z możliwości rozszerzenia oferty o usługi specjalistów opieki medycznej dla swoich pacjentów skorzystała niemal co szósta placówka podstawowej opieki zdrowotnej – w systemie jest 1109 z 6100 uprawnionych. To oznacza, że liczba zainteresowanych zwiększyła się niemal trzykrotnie od stycznia – na początku roku 441 świadczeniodawców oferowało tego rodzaju usługi.
Zmiana polega nie tylko na wprowadzeniu nowych możliwości diagnostycznych i bezpośredniej współpracy lekarzy rodzinnych ze specjalistami, lecz także na zmianie sposobu myślenia o opiece nad pacjentem. Podstawowy system działa tak, że lekarz rodzinny otrzymuje pieniądze za każdego zapisanego pacjenta, niezależnie, czy ten przychodzi po poradę, czy nie. W nowym modelu otrzymuje pieniądze za wykonane badania, a także za nowy rodzaj opieki poszerzonej o opiekę specjalistyczną. Możliwość świadczenia opieki koordynowanej obejmuje obecnie cztery zakresy usług specjalistycznych – leczenie astmy, cukrzycy, chorób serca i tarczycy. A przychodnia musi zatrudnić koordynatora, który powinien umawiać wizyty i pilnować terminów. Czy oferować tego rodzaju opiekę, zależy od placówki – może, ale nie musi, podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Problemy, na które wskazywali lekarze rodzinni, kiedy system wchodził w życie, to trudności w znalezieniu specjalistów, a także obawy przed powstaniem opieki dwóch prędkości – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.