Wyślij
Udostępnij:
 
 
Czerwonka wraca do Polski na zlocie hipisów
Źródło: BL, Radio Rzeszów
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 09.08.2018
 
 
Czerwonka - inaczej dyzenteria, czy "choroba brudnych rąk" - schorzenie które przez wieki dziesiątkowała liczne armia wraca do Polski. Rzeszowski sanepid potwierdził u pięciu osób zakażenie bakterią czerwonki.
- Chorzy byli uczestnikami zlotu Tęczowy Krąg w okolicach Moszczańca w Beskidzie. Przebywają tam osoby związane ze środowiskiem hippisowskim z całej Europy. Część uczestników zlotu zdecydowała się go opuścić – podaje Radio Rzeszów.

Do Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie zgłosiło się około 30 uczestników spotkania z objawami gastrycznymi. 18 z nich, w tym 11 dzieci hospitalizowano w szpitalach w Sanoku, Krośnie i Jaśle, pozostałe po zaopatrzeniu medycznym opuściły placówki.

Obozowisko znajduje się się nad Wisłokiem, dlatego badana jest także woda. Sanepid przebadał wodociąg w pobliskich Jaśliskach. Woda odpowiada wymogom sanitarnym.

Czerwonka bakteryjna to choroba zakaźna. Objawia się przede wszystkim bólami brzucha, gorączką i krwawym stolcem. Jest uważana za jedną z tzw. chorób "brudnych rąk". Objawy występują w czasie od 2 do 5 dni od chwili zakażenia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe