Wyślij
Udostępnij:
 
 
Czy to koniec pracy młodych lekarzy za „zero złotych”?
Źródło: BL, Rzeczpospolita
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 22.01.2019
 
 
Lekarz w trakcie specjalizacji nie będzie już mógł pracować za darmo, choćby chciał. Przygotowana przez ministerialny zespół nowelizacja przepisów znosi wolontariat.
Chodzi o lekarzy, którzy ukończyli studia ale nie dostali się na rezydentury. Dotychczasowe przepisy otwierały przed nimi możliwość zrobienia specjalizacji w ramach wolontariatu. Czyli – pracy za darmo, a ściślej bez płacy, bo wynagrodzeniem dla takiego lekarza miały być nie pieniądze, a sama możliwość zdobycia specjalizacji.

- Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, przygotowana przez zespół powołany przez ministra Łukasza Szumowskiego w kwietniu 2018 r., jasno precyzuje, że taki lekarz nie może wykonywać pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej o szkolenie za 0 zł – opisuje „Rzeczpospolita”.

To nie jedyna zmiana. Projekt wypracowany przez zespół przewiduje, że szpital będzie zobowiązany unikać zatrudniania lekarzy w trakcie robienia specjalizacji w trybie zmianowym czy też równoważnym. Czas pracy ma być dostosowany do godzin pracy kierownika specjalizacji. A ten z reguły pracuje od ósmej do szesnastej.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe