iStock

Czy więcej znaczy lepiej?

Udostępnij:
Coraz więcej uczelni chce kształcić lekarzy – są jednak obawy, czy wszystkie będą w stanie zagwarantować wystarczającą liczbę uczących, czyli kadrę dydaktyczną, oraz czy będą miały możliwość zorganizowania zaplecza dydaktycznego w sposób umożliwiający rzetelne przygotowywanie do zawodu.
Medycynę w Polsce można studiować na 24 uczelniach – od kolejnego roku akademickiego ich liczba zwiększy się do 27. Większość z nich rozpoczęła działalność w ostatnich ośmiu latach.

To niepokoi przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej.

– Samo zwiększenie liczby studentów medycyny nie rozwiąże problemu braku lekarzy. Na aspekt kształcenia należy patrzeć systemowo, zwracając uwagę na kwestie organizacji ochrony zdrowia w Polsce, która wymaga zmian – mówi w „Rzeczpospolitej” Renata Jeziółkowska, rzeczniczka prasowa izby, dodając, że „przede wszystkim chodzi o organizację publicznej ochrony zdrowia – tu brakuje lekarzy, sektor ten wymaga wzmocnienia”.

Jeziółkowska zwraca też uwagę na kwestię jakości kształcenia.

– Są obawy, czy wszystkie uczelnie będą w stanie zagwarantować wystarczającą liczbę uczących, czyli kadrę dydaktyczną, oraz czy będą miały możliwość zorganizowania zaplecza dydaktycznego w sposób umożliwiający rzetelne przygotowywanie do zawodu – dodaje.

Wątpliwości dotyczą też kwestii formalnych.

Samorząd wystąpił do Komisji Europejskiej o odpowiedź na pytanie, czy fakt, że zgodnie z unijnym prawem kształcenie lekarzy powinno odbywać się „na uniwersytecie lub pod jego nadzorem”, nie sprawi, że dyplomy absolwentów polskich placówek, które uniwersytetami nie są, nie będą uznawane w UE.

– Samorząd lekarski od dawna apeluje, aby kształcenie przyszłych kadr medycznych odbywało się jedynie w warunkach uniwersyteckich, co jest naszym zdaniem zgodne z regulacjami Unii Europejskiej – komentuje w „Rzeczpospolitej” Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Przeczytaj także: „Coraz więcej uczelni chce kształcić lekarzy”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.