Wyślij
Udostępnij:
 
 
Diagności nie chcą klauzuli sumienia
Źródło: BL, Rzeczpospolita, Polityka
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 11.01.2019
 
 
Pomysł poszerzenia prawa do sprzeciwu sumienia o diagnostów laboratoryjnych spotkał się z krytyką samych zainteresowanych. Zmian nie chce też Ministerstwo Zdrowia.
Lekarze oraz pielęgniarki i położne to grupy zawodowe, które mogą się powoływać na klauzulę sumienia. Mieliby do nich dołączyć diagności laboratoryjni. Przewiduje to projekt senackiej Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji, którego istnienie ujawniła w listopadzie „Rzeczpospolita".

Sami zainteresowani pomysł uważają jednak za próbę uszczęśliwienia ich na siłę. Tak wynika z pisma, które do Senatu skierowała Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych. Sprawa została poruszona w grudniu przez V Krajowy Zjazd Diagnostów Laboratoryjnych. „Delegaci wyrazili negatywne stanowisko w przedmiocie wprowadzenia tzw. klauzuli sumienia" – brzmi fragment pisma.

Jak relacjonuje "Polityka" najwięcej emocji w dyskusji o klauzuli sumienia dla diagnostów wzbudza to, że może ona doprowadzić do problemów przy badaniach prenatalnych. Środowiska kobiece uważają też , że to prawo może zostać wykorzystane do utrudnienia przeprowadzenia aborcji w przypadkach przewidzianych przez polskie prawo.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe