Wyślij
Udostępnij:
 
 
Menedżer Zdrowia

Dlaczego nie warto korzystać z usług azjatyckich dostawców ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 11.09.2021
 
 
Dyrektor generalna Servier Polska Joanna Drewla odpowiedziała na pytanie „Menedżera Zdrowia”, dlaczego warto inwestować w produkcję wysokiej jakości, między innymi API, w Unii Europejskiej, zamiast obniżać koszty, współpracując z azjatyckimi dostawcami.
– Na bezpieczeństwo lekowe kraju składa się wiele czynników – dwa z nich są, według mnie, szczególnie ważne. Pierwszym jest zapewnienie polskim pacjentom dostępności leków. Drugim – dostarczenie leków skutecznych i bezpiecznych. Pewnym gwarantem spełnienia tych kryteriów jest produkcja leków zgodna z wysokimi standardami i wymogami, które narzuca między innymi Unia Europejska – powiedziała dyrektor Drewla podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, podkreślając, że „leki firmy Servier na każdym etapie produkcji, począwszy od API, są od lat wytwarzane w warunkach odpowiadających tym normom”.

– Dodatkowo wysoka jakość produkcji jest gwarantowana certyfikatem GMP – Dobrej Praktyki Wytwarzania – który może być zweryfikowany każdego dnia przez krajowe, a także międzynarodowe inspekcje farmaceutyczne. Należy pamiętać, że każda wytwórnia API i DP w Unii Europejskiej pozostaje pod stałym nadzorem kompetentnych organów odpowiedzialnych za jakość. Ten wysoki standard produkcji wprowadzono po to, aby chronić chorych i zapewnić im najwyższy poziom jakości leku – wyjaśniła Joanna Drewla w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”. Dodała jednak, że „aby go utrzymać, potrzebne są regularne inwestycje”.

– Niestety, między innymi stała presja na ceny leków refundowanych podważa fundamenty takiego myślenia, bo jakość w produkcji farmaceutycznej kosztuje. Stanowi bardzo dużą komponentę kosztową, a stale rozwijające się wraz z postępem nauki i technologii wymagania w zakresie jakości nieustannie nakładają na wytwórców obowiązek ich implementacji. Wierzymy jednak, że ten ważny aspekt – i zarazem kryterium realnie wpływające na zapewnienie bezpieczeństwa lekowego Polaków – będzie wzięty pod rozwagę również przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia – podsumowała dyrektor Drewla.Przeczytaj także: „Prezes Rulkiewicz o Polskim Ładzie”, „Nowy sposób dochodzenia roszczeń związanych z błędami medycznymi” i „Wyższe wyceny w ratownictwie medycznym”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe