123RF

Do listy leków refundowanych dodano 147 produktów lub wskazań

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Od 1 września obowiązywać będzie nowa lista leków refundowanych. Do wykazu dopisano 147 produktów i nowych wskazań. Refundowany będzie między innymi jeden z najdroższych leków na świecie – Zolgensma, stosowany w terapii genowej rdzeniowego zaniku mięśni (SMA).
Najnowsze obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych opublikowano w Dzienniku Urzędowym ministra zdrowia.

Aktualizowanie listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną. Dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. Refundowane produkty można nabyć w aptece, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W związku z wydaniem pozytywnych decyzji o objęciu refundacją do wykazu zostało dodanych 147 produktów i nowych wskazań.

Wśród nowych wskazań, oprócz leku Zolgensma, stosowanego w terapii genowej rdzeniowego zaniku mięśni (SMA), znalazł się m.in. lek Keytruda stosowany w leczeniu płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi; Mylotarg stosowany w leczeniu chorych na ostrą białaczkę szpikową oraz lek Dovprela – stosowany w terapii gruźlicy płuc wielolekoopornej lub gruźlicy płuc o rozszerzonej oporności.

Zgodnie z nową listą refundacyjną przewidziano m.in. rozszerzenie zakresu finansowania pięciu substancji czynnych wcześniej znajdujących się w tym zestawieniuj. Doustne leki przeciwcukrzycowe – flozyny – canagliflozinum (lek Invokana) oraz dapagliflozinum (lek Forxiga) będą refundowane w zmienionym wskazaniu, co powinno przełożyć się na zwiększenie ich dostępności.

Największe obniżki dotyczyć będą produktów: Seebri Breezhaler (glycopyrronii bromidum, proszek do inhalacji w kapsułce twardej, 44 µg, 30 kapsułrk plus inhalator) – o 20,79 zł; Aquacel AG+ Extra (emplastri collagenosa, wzmocniony opatrunek w technologii hydrofiber z dodatkiem srebra 20×30 cm, opatrunek, 600 cm kw., 1 szt.) – o 9,35 zł w przypadku bezpłatnego poziomu odpłatności oraz o 7,87 zł w przypadku poziomu odpłatności 30 proc. i Aquacel Ag Foam (emplastri antimicrobiotica, przylepny opatrunek piankowy w technologii hydrofiber z dodatkiem srebra 25×30 cm, opatrunek, 750 cmkw., 1 szt.) – o 6,15 zł w przypadku bezpłatnego poziomu odpłatności oraz o 4,30 zł w przypadku poziomu odpłatności 30 proc.

Największa podwyżka dotyczyć będzie produktu Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego, stężenie 3–5000 TU/ml lub 5000 PNU/ml, 2 fiolki po 4,5 ml) – będzie kosztować więcej o 452,70 zł.

Wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 0,01 zł do 5 808,51 zł) 123 produktów. W wypadku 30 produktów podwyższono urzędowe ceny zbytu (od 0,08 zł do 799,20 zł). Dla 270 pozycji w obwieszczeniu spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 20,79 zł), a wzrośnie (od 0,01 zł do 452,70 zł) dla 188 pozycji. Ceny detaliczne brutto 235 produktów zostaną obniżone (od 0,01 zł do 37,47 zł), natomiast 87 produktów wzrosną (od 0,02 zł do 17,45 zł).

W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych bądź odmową refundacji na kolejny okres w obwieszczeniu nie znajdą się 92 produkty albo wskazania figurujące w poprzednim.

Udostępniamy listę w całości.Wykaz można oglądać wyłącznie na komputerach lub ściągając go po kliknięciu w: Obwieszczenie ministra zdrowia z 22 sierpnia 2022 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 września 2022 roku.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.