Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dr hab. Agnieszka Słopień: Anoreksja jest jednym z najpoważniejszych zaburzeń psychicznych

Źródło: Alicja Kostecka/KL
Autor: Alicja Kostecka |Data: 19.02.2019
 
 
- Podczas "Top Medical Trends 2019" opowiem, między innymi, o zmianach w kryteriach diagnostycznych, które pojawiły się w najnowszych klasyfikacjach "DSM-5 Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders" i "ICD-11 International Classification of Diseases and Related Health Problems", a także o roli lekarza rodzinnego w postępowaniu, wskazaniach do hospitalizacji, powikłaniach oraz zaburzeniach współwystępujących przy anorekcji - zapowiada dr hab. Agnieszka Słopień z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Dr hab. Agnieszka Słopień z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu:
- Zaburzenia odżywiania się są powiązane z wieloma współwystępującymi chorobami somatycznymi, mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i powodują poważne pogorszenie jakości życia, dlatego powinny być jak najszybciej diagnozowane i leczone. We wczesnym stadium, zanim wystąpią typowe dla danych zaburzeń problemy somatyczne, a objawy psychiczne są mało wyraźne, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą mieć problemy z ich rozpoznaniem. Mimo że objawy psychiczne mogą dominować nad somatycznymi, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jest integralnym członkiem zespołu odpowiedzialnego za leczenie tego typu zaburzeń i odgrywa wyjątkową rolę w procesie rozpoznawania i leczenia choroby.

Do najbardziej powszechnych zaburzeń odżywiania należą anoreksja i bulimia. Anoreksja, inaczej jadłowstręt psychiczny, występuje z częstością około 0,5-1 proc., przy czym jest najczęstsza w grupie dorastających dziewcząt oraz młodych kobiet. Charakterystycznymi cechami tego zaburzenia jest nieprawidłowo niska masa ciała (co najmniej 15 proc. poniżej należnej), strach przed przybraniem na wadze oraz nadmierne skoncentrowanie uwagi na swoim wyglądzie i wadze.

Anoreksja jest nie tylko zaburzeniem, które może przerodzić się w stan przewlekły, ale również jednym z najpoważniejszych zaburzeń psychicznych. Chorzy są narażeni na różne zaburzenia somatyczne będące skutkiem poważnej utraty masy ciała oraz współwystępujących zaburzeń psychicznych, które mogą być przyczyną śmierci. W przypadku dzieci i nastolatków, które wcześnie zachorowały na anoreksję i, u których historia choroby jest względnie krótka, w leczeniu zaburzeń odżywiania się najlepsze rezultaty przynosi terapia rodzinna. Takie podejście zakłada objęcie rodziny specjalną formą terapii, a także pomoc rodziny w leczeniu chorego.

Wykład "Anoreksja – rola lekarza rodzinnego" rozpocznie się w piątek (22 marca) o godz. 17.

Przeczytaj także: "Prezentujemy listę wykładowców "Top Medical Trends 2019".

Szczegółowe informacje dotyczące "Top Medical Trends 2019" znajdują się na stronie: www.termedia.pl/TopMedicalTrends2019.

Na konferencję można zarejestrować się na stronie: www.termedia.pl/TopMedicalTrends2019/Rejestracja
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.