123RF

Endoprotezoplastyka w Wielkopolsce

Udostępnij:
W 2022 r. w Wielkopolsce przeprowadzono 9689 zabiegów endoprotezoplastyki pierwotnej lub rewizyjnej – publikujemy listę podmiotów, w których najczęściej udzielano takiej pomocy.
Wielkopolski oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia sporządził statystykę dotyczącą zabiegów endoprotezoplastyki, czyli tych, które stosuje się w przypadkach degeneracji stawów – najczęściej biodrowego i kolanowego – spowodowanej chorobą zwyrodnieniową, urazem, martwicą czy wadami rozwojowymi. Wskazaniem do takiej pomocy są dolegliwości bólowe ograniczające ruchomość stawów. Endoprotezoplastyka polega na usunięciu całego stawu lub jego części i zastąpieniu ich endoprotezą – przeprowadza się ją na oddziałach ortopedycznych – placówki podejmujące się tego rodzaju leczenia muszą spełnić wiele warunków zawartych w przepisach, wśród nich jest między innymi określona liczba wykonywanych zabiegów.

Płatnik sprawdził, gdzie w regionie przyjmowano najwięcej pacjentów, które szpitale częściej podjęły się operacji rewizyjnych przeprowadzanych po wszczepieniu w przeszłości endoprotezy. Wzięto pod uwagę pracę oddziałów ortopedycznych w 2022 r. i skupiono się na najczęściej wszczepianych rodzajach endoprotez, czyli biodra i kolana.

W Wielkopolsce zabiegi endoprotezoplastyki wykonuje się w 28 placówkach – w 23 szpitalach sieciowych, w jednym dziecięcym oraz w czterech innych podmiotach posiadających umowy z funduszem.

W 2022 roku odbyło się ich łącznie 9689 – to więcej niż przed pandemią, w 2019 roku, kiedy przeprowadzono w Wielkopolsce około 8,7 tys. zabiegów.

Najwięcej zabiegów endoprotezoplastyki co roku przeprowadza Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu – także w 2022 roku, kiedy to odbyły się 1734 takie zabiegi, w tym 1549 pierwotnych i 185 rewizyjnych.

Na drugim miejscu pod względem liczby zabiegów endoprotezoplastyki znalazł się Szpital Wojewódzki w Poznaniu, w którym w 2022 roku wszczepiono endoprotezę 608 pacjentom (zabiegi pierwotne) i naprawiono w przypadku 25 osób (zabiegi rewizyjne).

W Szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Poznaniu przeprowadzono natomiast 401 zabiegów pierwotnych i 107 rewizyjnych.

Publikujemy listę.



Przeczytaj także: „W którym wielkopolskim szpitalu kobiety rodzą najchętniej?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.