Wyślij
Udostępnij:
 
 
Filmy do zdjęć rentgenowskich (i nie tylko) z 23-procentowym VAT?
Źródło: KL, Crido Taxand, Business Insider
Autor: Krystian Lurka |Data: 06.12.2018
 
 
Resort finansów zdecydował, że stawka VAT na leki dla zwierząt jednak nie wzrośnie. - Ale na zmianę czekają również propozycje podniesienia podatku w sprawie towarów związanych z ochroną zdrowia - przyznali eksperci z Crido Taxand.
Stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie na niższym, to jest 8-procentowym, poziomie. - Wcześniej w ustawie zmieniającej VAT zapisano wzrost podatku na leki weterynaryjne do 23 procent, ale po protestach strony społecznej Ministerstwo Finansów zmieniło zdanie - poinformował "Business Insider".

Kłopot dotyczy jednak nie tylko leków dla zwierząt.

- Ministerstwo zdecydowało się zrezygnować ze zmiany jeszcze przed oficjalnym terminem zakończenia konsultacji publicznych. Jest to najlepszy dowód na to, że warto rozmawiać i zwracać uwagę resortu na problemy związane z nową matrycą stawek VAT - powiedziała Katarzyna Dąbkowska-Rybka, ekspertka podatkowa Crido Taxand. Przyznała, że kwestia podwyższenia stawki VAT według nowej matrycy nie dotyczy tylko leków dla zwierząt.

- Projektowane regulacje nadal zakładają ograniczenie preferencji dla towarów związanych z ochroną zdrowia. Pytanie, czy w tych przypadkach ministerstwo również stanie po stronie podatników i zmodyfikuje swoje plany - stwierdziła Dąbkowska-Rybka.

Strzykawki, wózki inwalidzkie, stymulatory serca i aparaty słuchowe
Obecna ustawa o VAT przewiduje możliwość stosowania 8 proc. stawki VAT dla wyrobów medycznych (w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych) i wyrobów związanych z ochroną zdrowia (niezależnie od ich kwalifikacji jako wyrób medyczny). Lista takich produktów jest długa. Obejmuje, między innymi, części oraz akcesoria protez i przyrządów ortopedycznych, strzykawki, wózki inwalidzkie, stymulatory serca i aparaty słuchowe.

- Przedstawiony projekt nowelizacji wprowadza możliwość stosowania 8-proc. stawki VAT wyłącznie do produktów stanowiących wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. Oznacza to, że niektóre towary korzystające dotychczas z preferencji stawkowych mogą zostać opodatkowane 23-proc. stawką VAT. Powód? Brak spełnienia ustawowej definicji wyrobu medycznego - przyznali Jakub Jaros i Marlena Rynio, eksperci podatkowi Crido.

Wyższe opodatkowanie może więc dotyczyć filmów do zdjęć rentgenowskich.

Przeczytaj także: "Lepiej skontrolują jakość pomp insulinowych".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe