Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Finansowy optymizm ►

Udostępnij:
– Nie będzie żadnego kłopotu z osiągnięciem założonego na 2022 r. minimalnego poziomu nakładów publicznych na zdrowie, czyli 5,75 proc. PKB. Co więcej, prawdopodobnie zostanie on znacząco przekroczony – przekonywał w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
12 maja w trakcie posiedzenia Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Chrzan i Barbara Dziuk pytali wiceministra Macieja Miłkowskiego o finansowanie ochrony zdrowia.

Maciej Miłkowski uspokajał. Na wstępie przypomniał, że „w ciągu pięciu lat od uchwalenia ustawy 6 proc. PKB na zdrowie w 2017 r. nakłady publiczne zwiększyły się z 93 mld zł do ponad 141 mld zł w 2021 r. – i nawet jeśli w ostatnim roku sporą część środków stanowiły wydatki związane z COVID-19, nie można nie zauważyć, że nominalny wzrost to 48 mld zł, czyli – ponad 50 proc. wyjściowego poziomu finansowania ochrony zdrowia ze środków publicznych”. Wiceszef resortu zdrowia optymistycznie podkreślił, że „również w tym roku nie powinno być żadnych problemów z osiągnięciem poziomu 5,75 proc. PKB na zdrowie”. – Ten minimalny poziom zostanie prawdopodobnie znacząco przekroczony – stwierdził wiceminister Miłkowski.

Sejmowe pytania i odpowiedzi do obejrzenia poniżej.Przeczytaj także: „O pomocy medycznej dla uchodźców i szczepieniach”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.