Wyślij
Udostępnij:
 
 
Tomasz Pietrzyk/Agencja Gazeta

Gadomski: Mamy potencjał, by wykonać 15-20 tys. testów na dobę

Źródło: Polsat News, Polska Agencja Prasowa
Autor: Krystian Lurka |Data: 01.04.2020
 
 
- Pracujemy nad zwiększeniem wydajności laboratoriów już przeprowadzających testy na koronawirusa i nad uruchomieniem kolejnych. Robionych jest około 5 tys. testów dziennie, ale wydaje się, że mamy potencjał, by móc dojść do 15-20 tys. testów na dobę - stwierdził wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
– Formalnie powołamy zespół projektowy przy ministrze zdrowia, który zapewni, by zwiększyły one swoja wydajność. Wydaje się po analizach, które przeprowadzili eksperci, że można to zrobić - zapowiedział wiceminister w rozmowie z Polsat News.

Gadomski przypomniał, że w Polsce działa 45 laboratoriów, w których wykonywane są testy na obecność koronawirusa, i zapowiedział, że będą się otwierane kolejne laboratoria.

- Prowadzone są dość intensywne rozmowy z Polską Akademią Nauk, która jest przygotowana i ma w Polsce 67 aparatów do badań genetycznych, rozpoczynamy rozmowy z policją, posiadającą laboratoria kryminalistycze. - wyjaśnił. - Dzisiaj realizujemy około 5 tys. testów dziennie. Wydaje się, że mamy potencjał na to, żeby móc wykonywać ich 15-20 tys. testów na dobę - powiedział Gadomski.

Konsultacje online: jak udzielać, regulacje prawne, dobre praktyki w sytuacji epidemiologicznej. Dowiedz się wszystkiego na bezpłatnym szkoleniu online. Zapisz się już dziś >>

Przeczytaj także: „Ile wykonano testów na koronawirusa?” i „Lista koronawirusowych laboratoriów”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe