Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marek Misiurewicz

Giba z Nagrodą „Ambasadora Zdrowia”

Źródło: Menedżer Zdrowia
Autor: Krystian Lurka |Data: 17.01.2020
 
 
Tagi: Giba, Sukces Roku
Giba to legendarny siatkarz reprezentacji Brazylii, przez lata uważany za najlepszego na świecie. Został wielkim sportowcem, mimo że w dzieciństwie chorował na białaczkę. Dziś dodaje otuchy chorym i ich rodzinom, pokazując swoim przykładem, że można nie tylko wygrać z chorobą, lecz także odnosić sukcesy po skutecznej kuracji. Jest ambasadorem akcji społecznej „ALL Children Need You”, dostał Nagrodę „Ambasadora Zdrowia” w konkursie „Sukces Roku”.
Giba, a właściwie Gilberto Amauri de Godoy Filho, urodził się 23 grudnia 1976 r. w Londrinie (miasto w południowej Brazylii). Gra na pozycji przyjmującego, wielokrotnie był reprezentantem kraju. Osiem razy wygrał ze swoją reprezentacją Ligę Światową, trzy razy Mistrzostwa Świata, Puchar Wielkich Mistrzów, dwa razy Puchar Świata, zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach 2004 r. Na mistrzostwach świata w Japonii w 2006 r. z reprezentacją Brazylii zdobył złoty medal i został wybrany MVP (most valuable player) zawodów. W 2006 r. wybrano go sportowcem roku w Brazylii.

W 2014 r. zakończył karierę siatkarską, jednak cztery lata później postanowił ją wznowić. Co prawda nie gra na tak wysokim poziomie jak kiedyś, ale jednak. Dziś jako 42-letni zawodnik występuje w zespole IBB Polonia Londyn. Bierze również udział w różnych projektach siatkarskich i zdrowotnych, m.in. pomaga chorym. Giba jest ambasadorem akcji społecznej „ALL Children Need You” zainaugurowanej 13 października 2019 r. w Kępnie charytatywnym meczem siatkówki. Celem tej kampanii edukacyjnej jest poszerzenie wiedzy na temat białaczek u dzieci, w tym ostrej białaczki limfoblastycznej, której przebieg jest szczególnie agresywny. Stąd przewrotne hasło kampanii – wszystkie dzieci nas potrzebują, ale dzieciom z ALL (acute lymphoblastic leukemia – ostra białaczka limfoblastyczna) trzeba pomóc szybko, tu i teraz. Bardzo ważne jest błyskawiczne rozpoczęcie terapii, ponieważ naturalny przebieg choroby wiąże się z rozwojem objawów i śmiercią nawet w ciągu kilkunastu tygodni. Cztery główne filary kampanii to wzmożona czujność onkologiczna u rodziców i lekarzy POZ, opieka w szpitalu (właściwa dieta, rehabilitacja), monitoring „ozdrowieńców”, problemy systemowe (na przykład dostępność diagnostyki, brak płynnego przejścia z pediatrii do leczenia dorosłych).

Organizatorami akcji są Fundacja Iskierka, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Hematologiczni oraz Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Dlaczego Giba zdecydował się pomagać? Bo jako dziecko zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jako ambasador chce dodać chorym dzieciom otuchy, pokazując, że nawet ciężką chorobę można pokonać i zrealizować swoje marzenia. Sportowiec spotkał się z pacjentami onkologicznymi podczas warsztatów Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych w Sierakowie, odwiedził chore dzieci na oddziałach onkologicznych, wspólnie z nimi uczestniczył w warsztatach muzycznych i kulinarnych. Przekazując swoją koszulkę, wsparł aukcję charytatywną organizowaną przez Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Zapowiedział też udział w koncercie charytatywnym „Iskierki symfonicznie”, czyli Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej Fundacji Iskierka z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach i udziałem gwiazd (Czesław Mozil, Anna Jurksztowicz, Accantus, Daria Zawiałow, Paulina Przybysz).

Ostra białaczka limfoblastyczna to jedna z chorób onkologicznych o najbardziej agresywnym przebiegu. Bardzo ważne jest błyskawiczne rozpoczęcie skutecznej terapii, ponieważ naturalny przebieg choroby wiąże się z rozwojem objawów i śmiercią w ciągu kilkunastu tygodni. Dlatego jednym z elementów akcji będzie edukowanie o znaczeniu badań profilaktycznych, które warto przeprowadzać u dzieci. Szybkie rozpoznanie choroby zwiększa bowiem zdecydowanie szanse na wyleczenie. ALL jest chorobą rozrostową układu krwiotwórczego, w której przebiegu w szpiku dochodzi do niekontrolowanego rozrostu limfoblastów. W wielu przypadkach proces nowotworowy może się szerzyć i w efekcie dawać zmiany pozaszpikowe, obejmujące m.in. węzły chłonne, śledzionę, wątrobę czy ośrodkowy układ nerwowy.

Leczenie ALL u dzieci jest oparte na wielolekowej chemioterapii i trwa 2 lata. Dostosowanie planu leczenia do wyjściowego stopnia ryzyka, a także możliwość intensyfikacji leczenia z zastosowaniem allogenicznej transplantacji komórek krwiotwórczych czy nowoczesnych metod leczenia celowanego, takich jak immunoterapia z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych, komórki CAR-T – pozwalają wyleczyć trwale blisko 80 proc. chorych dzieci – wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Derwich z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ostre białaczki są najczęstszymi nowotworami wieku dziecięcego i stanowią 30 proc. wszystkich nowotworów u pacjentów do 18. roku życia. Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęstszy typ białaczki występujący u dzieci – ok. 80 proc. najmłodszych pacjentów ma tę postać choroby. W Polsce rozpoznaje się ok. 200 przypadków ALL rocznie, a wskaźnik zachorowalności wynosi 35,4 na 1 mln dzieci rocznie. Choroba najczęściej atakuje między 1. a 4. rokiem życia. Dlatego bardzo ważne jest zwiększenie czujności onkologicznej, zarówno wśród lekarzy pierwszego kontaktu, jak i rodziców dzieci.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe