Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Hołownia o odpłatności za studia medyczne i konieczności zwracania ich kosztów

Udostępnij:
– Zważywszy na wątpliwości, jaki pojawiły się wokół fragmentu programu dotyczącego finansowania przez samorządy stypendiów na studia medyczne, zdecydowałem się na wyjaśnienia – pisze kandydat na prezydenta Szymon Hołownia na Facebooku. Przyznaje, że nie popiera i nigdy będzie popierać wprowadzania odpłatności za studia medyczne lub konieczności zwracania ich kosztów. – Taka deklaracja stałaby w sprzeczności z konstytucyjnym prawem do bezpłatnej edukacji – uzasadnia.
– Postulat stypendiów fundowanych przez samorządy nie dotyczy finansowania przez nie miejsc na studiach medycznych. Dotyczy on stypendiów dla studentów na zasadzie zbliżonej do kredytu studenckiego, pod warunkiem odbycia kilkuletniej praktyki na terenie jednostki samorządu terytorialnego. Szczegóły tego rozwiązania byłyby określone w postaci dobrowolnej umowy między stronami. W szczególności chodzi tu o pokrywanie przez jednostki samorządu terytorialnego kosztów życia i finansowanie zakupu niezbędnych pomocy naukowych w trakcie studiów – wyjaśnia Hołownia na Facebooku.

Hołownia przyznaje, że z oczywistych względów nie wiązałoby się to z uprzywilejowanym traktowaniem w procesie rekrutacji.

– Umowa o stypendium mogłaby zostać zawarta wyłącznie po zakończeniu tego procesu. Uważam, że wprowadzenie takiej opcjonalnej możliwości stanowiłoby oczekiwaną odpowiedź na postulaty wspólnot lokalnych oraz tych kandydatów na studia medyczne, którzy zwracają uwagę na spory wysiłek i wydatki związane ze studiowaniem. W odpowiedzi na zgłaszane wątpliwości wprowadziłem stosowne doprecyzowanie tego postulatu do treści programu – wyjaśnia Hołownia i dziękuję autorom listów wysyłanych do jego komitetu za zwrócenie uwagi na istotną nieścisłość w pierwotnym sformułowaniu. Jednocześnie przeprasza za zaistniałą sytuację.

– Zgodnie z deklaracją zamieszczoną w końcowej części dokumentu wskazuję, że jest on jedynie propozycją kierunku zmian w systemie ochrony zdrowia, nie zaś gotowym projektem ustawy – tłumaczy Hołownia i zobowiązuje się, że jako prezydent zainicjuje konsultacje ze środowiskami medycznymi dotyczące kształtu kompleksowego projektu reformy ochrony zdrowia.

Przeczytaj także: „Hołownia przedstawił swoją „Receptę na zdrowie” i „Szymon Hołownia: Nie zgodzę się na liberalizację dostępu do aborcji”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.