Wyślij
Udostępnij:
 
 
Franciszek Mazur/Agencja Gazeta

Janusz Piechociński o składce zdrowotnej

Źródło: Janusz Piechociński
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 19.05.2021
 
 
– Nikt rozsądny nie będzie kwestionować podniesienia składki zdrowotnej, ale wielu może się nie podobać nie tyle jej wysokość, ile odejście od ryczałtowej składki zdrowotnej oraz możliwości częściowego rozliczenia podatkowego – pisze Janusz Piechociński w „Menedżerze Zdrowia”, analizując Polski Ład.
Komentarz Janusza Piechocińskiego, byłego wicepremiera, byłego ministra gospodarki i przedsiębiorczości, prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja:
– Polski Ład to tylko deklaracje – do tego bez konkretnych terminów i szczegółów działań, mające propagandowo-polityczny charakter. Mówienie o lepszej przyszłości, kiedy nie ma czasu na weryfikację dotychczasowych działań, jest zamazywaniem tragicznego obrazu polskiej opieki zdrowotnej ostatnich lat dobitej pandemią COVID-19. Poza tym – rządzący nie odpowiadają w nim na ważne pytania. Co z zadłużeniem podmiotów medycznych? Cisza. O ile zwiększyły się koszty utrzymania placówek i usługi medycznej? Milczenie. Dlaczego od 2016 r. zmieniamy tak często i bez konsekwencji zdrowotne priorytety? Bez odpowiedzi. Czy zmiany organizacyjne – w tym centralizacja – są tematem zastępczym i przeprowadza się je zamiast potrzebnych reform systemu ochrony zdrowia? Nie wiemy. Co z produkcją w kraju wyrobów medycznych i farmaceutycznych – gdzie te konkretne i rynkowe zapowiadane działania? Nic.

Od 2015 r. wiadomym było, że trzeba podnieść nakłady na służbę zdrowia – ze składką zdrowotną na czele. Należy uświadomić społeczeństwu, że tylko dzięki przychodom i dochodom pracujących można poprawić sytuację w ochronie zdrowia. Bez tego dzieje się to, co dziś. W opinii publicznej są chore, spaczone i nierealne żądania lepszej i dostępniejszej opieki oferowanej przez publiczny system z wyraźnym podkreśleniem, że to nie ma się odbywać kosztem obywateli i osobistego zaangażowania finansowego. Nikt rozsądny nie będzie kwestionować podniesienia składki zdrowotnej, ale wielu może się nie podobać nie tyle jej wysokość, ile odejście od ryczałtowej składki zdrowotnej oraz możliwości częściowego rozliczenia podatkowego.

Przeczytaj także: „Polski Ład – część zdrowotna”, „Jędrzejczyk o zdrowotnej części Polskiego Ładu” i „Mamy to czy chcemy to mieć?”.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Polski Ład.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.