Wyślij
Udostępnij:
 
 
KE przeciw MF w sprawie VAT na wyroby medyczne w fazie pisemnej
 
Działy: Aktualności
MF obawia się przegranej przed Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie wyższej stawki VAT na wyroby medyczne. Na razie przed TS trwa pisemna faza postępowania, w trakcie której przekazywane są stronom oraz instytucjom skargi, pisma procesowe, argumenty obrony i uwagi oraz wszystkie pisma i dokumenty.
- W kwestii stosowania przez Polskę obniżonej stawki VAT na niektóre wyroby medyczne Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę w dniu 19 grudnia 2013 r. (sprawa C-678/13). Obecnie prowadzone jest postępowanie w tej sprawie. Stosowana przed Trybunałem Sprawiedliwości procedura składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W sprawie prowadzona jest obecnie pisemna faza postępowania, w trakcie której przekazywane są stronom oraz instytucjom Unii skargi, pisma procesowe, argumenty obrony i uwagi, odpowiedzi na nie oraz wszelkie inne pisma i dokumenty. Przepisy prawa unijnego nie wyznaczają terminu, w którym Trybunał Sprawiedliwości powinien zakończyć postępowanie i ogłosić wyrok w sprawie. Z praktyki wynika, że postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości trwają zazwyczaj kilkanaście miesięcy – pisze Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania Termedii.

Resort dopóki nie otrzyma wyroku TS zgadza się na stosowanie stawki obniżonej. Przegrana spowodowałaby podniesienie stawki VAT na wyroby medyczne do 23 proc., co uderzy w szpitale, które będą musiały drożej kupować sprzęt i wyroby medyczne. Wcześniejsze szacunki mówiły o tym, że wydatki placówek medycznych mogą być wyższe w związku z wyższą stawką VAT nawet o miliard złotych. Komisja Europejska wskazuje jednak, że możliwe jest utworzenie specjalnego funduszu z tytułu wyższych wpływów podatkowych i przeznaczanie go na cele związane ze zdrowiem, także z działalnością szpitali. Komisja nie widzi powodu, dlaczego Polska, która w 2009 r. zgodziła się na restrykcyjne interpretowanie prawa i objęcie podstawową stawką wszystkich wyrobów medycznych do użytku ogólnego, stosuje odstępstwa. Zdaniem Komisji, ulga w podatku może obejmować wyroby medyczne związane z niepełnosprawnością i do użytku osobistego.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe