Patryk Rydzyk

Każdy z pacjentów straci ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Krystian Lurka
|
– Gdy do zadań Narodowego Funduszu Zdrowia doda się te wskazane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, to oczywiste jest, że każdy z pacjentów straci. Za te same pieniądze nie będziemy w stanie zagwarantować odpowiednich świadczeń – powiedziała wiceprzewodnicząca Rady NFZ Małgorzata Gałązka-Sobotka podczas Wizji Zdrowia.
W wykazie prac legislacyjnych programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Jedną z zapisanych zmian jest „przesunięcie” do Narodowego Funduszu Zdrowia wielu świadczeń. To oznacza, że znaczna część pomocy, za którą płacono z budżetu państwa, będzie finansowana ze środków finansowych pochodzących ze składek zdrowotnych.

Pozornie chodzi tylko o „przesunięcie”, ale jest to ograniczenie pieniędzy dla pacjentów.

O jakich kwotach mowa i na jaką pomoc można liczyć?

– Pół miliarda na leczenie HIV/AIDS, kolejne pół na szczepienia, niemal 400 mln zł na leczenie hemofilii, trzy miliardy na ratownictwo medyczne – do tej pory pieniądze na to pochodziły z budżetu państwa. Teraz zapłaci – kosztem innych świadczeń – Narodowy Fundusz Zdrowia – wyliczył „Dziennik Gazeta Prawna”, szacując, że „może chodzić o ok. 7 mld zł – a być może kilkanaście miliardów – które wydawało do tej pory Ministerstwo Zdrowia z pieniędzy budżetowych”.

Czy spowoduje to kłopoty pacjentów z dostępem do leczenia?

Na to pytanie – podczas Wizji Zdrowia – odpowiedziała Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Ekspertka stwierdziła wprost, że „każdy z pacjentów straci”.

– Gdy do zadań Narodowego Funduszu Zdrowia doda się te wskazane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, to oczywiste jest, że każdy z pacjentów straci. Za te same pieniądze nie będziemy w stanie zagwarantować odpowiednich świadczeń – powiedziała wiceprzewodnicząca Rady NFZ Małgorzata Gałązka-Sobotka w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.

Wypowiedź ekspertki do obejrzenia poniżej.Przeczytaj także: „Skok na pieniądze funduszu”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.