Kolejki coraz dłuższe

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Bartłomiej Leśniewski
|
Źródło: BL, Watch Health Care
- Aby dostać się do specjalisty Polacy muszą poczekać w kolejce średnio 4 miesiące. To 2 tygodnie dłużej niż w 2018 roku – wynika z raportu przygotowanego przez Watch Health Care oraz firmę MAHTA.
- W Polsce nie ma ani jednej dziedziny medycyny, w której pacjenci nie natrafialiby na kolejki. Najgorzej jest w przypadku dostępu do endokrynologa. Czas oczekiwania to nawet 24 miesiące – czytamy w raporcie.

Poza endokrynologią, najdłużej (12 miesięcy) trzeba poczekać w kolejce do kardiologa dziecięcego, a nieco mniej (10) do ortodonty. Najkrócej poczekamy natomiast na wizytę u pediatry, geriatry czy też neonatologa.

Autorzy raportu zauważają, że spośród 39 dziedzin medycyny w 10 odnotowano poprawę w dostępności, w przypadku 18 dostępność uległa pogorszeniu, natomiast w przypadku 11 specjalistów czas oczekiwania nie uległ istotnej zmianie.

W porównaniu z sytuacją przedstawioną w ubiegłym roku (kwiecień/maj 2018 r), największa poprawa nastąpiła w dostępie do kardiologa (o 3,6 miesiąca) i hepatologa (o 3,6). Największe pogorszenie dostępności dotyczy wydłużenia kolejki do chirurga naczyniowego (o 6), wizyty u ortopedy (o 5) oraz wizyty u kardiologa dziecięcego (o 4,5).

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.