Marcin Kucewicz/Agencja Wyborcza.pl

Kolejki krótsze czy dłuższe? ►

Udostępnij:
– Skróciliśmy kolejki do lekarzy, które za rządów Platformy Obywatelskiej bardzo często się wydłużały – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Czy mówił prawdę?
20 września premier Mateusz Morawiecki odwiedził Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przytyku – podmiot otrzymał ponad 2 mln zł rządowego dofinansowania na rozbudowę i przebudowę.

Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości mówił – między innymi – o kolejkach i Platformie Obywatelskiej.

Fragment wystąpienia do obejrzenia poniżej.– Skróciliśmy kolejki. W przypadku operacji zaćmy prawie do zera, w endoprotezoplastyce kolan i bioder o 60 proc. To nadal jest dużo, ale będzie je skracać – a w czasach Platformy Obywatelskiej te bardzo często się wydłużały. Na niektóre operacje, zabiegi trzeba było czekać ponad rok, na inne prawie dwa lata – to dane ze statystyk, które widziałem – powiedział Morawiecki, dodając, że „wydatnie skrócono także kolejki do kardiologów”.

Czy premier mówił prawdę?

Ekonomistka Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl, wykorzystująca dane liczbowe do informowania opinii publicznej o faktach społeczno-ekonomicznych, stwierdziła, że nie – że Mateusz Morawiecki się przechwalał.

– To kłamstwo. Kolejki do specjalistów za rządów Prawa i Sprawiedliwości wydłużyły się, a nie skróciły – napisała na Twitterze, udostępniając wykres i przypominając, że Prawo i Sprawiedliwość rządzi od 2015 r.Autorka powołała się na dane Fundacji Watch Health Care.

Przeczytaj także: „Długi szpitali coraz większe” i „Jak to jest z tymi kolejkami do lekarzy?”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.