Wyślij
Udostępnij:
 
 
Komercyjna działalność szpitali: szykuje się rewolucja
 
Działy: Aktualności
Ukazał się projekt nowej ustawy działalności leczniczej. Jedną z proponowanych zmian jest umożliwienie szpitalom publicznym udzielania świadczeń komercyjnych.
Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy jednym z celów projektu jest „rozstrzygnięcie wątpliwości z możliwością udzielania odpłatnych świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze nie będące przedsiębiorstwami”.

Zwolennicy takiego rozwiązania mają twarde argumenty. Po pierwsze: obecny kategoryczny zakaz szkodzi pacjentom, bo odbierając im prawo do dopłat w praktyce uniemożliwia im dostęp do nowocześniejszych technologii. Zakaz szkodzi również szpitalom, które nie w pełni mogą wykorzystać swoją bazę, co ma negatywny wpływ na finanse.

- Ta zmiana to rewolucja – komentuje Katarzyna Fortak-Karasińska, partner w Kancelarii "Fortak & Karasiński". - Pomysł, by szpitale publiczne mogły udzielać świadczeń komercyjnych jest oczywisty i do zaakceptowania. Każdy pacjent ma prawo, mimo iż przysługują mu świadczenia bezpłatne z NFZ, skorzystać ze świadczeń komercyjnych, o ile ma taka wolę – dodaje.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe