Kuszenie doktora. Pracodawcy prześcigają się w zachętach dla lekarzy

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Tomasz Kotliński
|
Źródło: TK, BL, Dziennik Gazeta Prawna
Cała Polska cierpi na niedobór lekarzy specjalistów. W branży medycznej poprawił się standard i warunki finansowe pracy. Teraz oferuje się mieszkania służbowe i samochody, to jednak za mało. Lekarze stali się wybredni, bo mają w czym wybierać - ofert pracy na rynku jest mnóstwo.
W 15 oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia ze względu na nie obsadzone stanowiska i braki kadrowe nie zakontraktowano wszystkich świadczeń - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Lekarzy brakuje szczególnie w małych miejscowościach. Efekt? - 8 tys. zł na rękę i 150-metrowy segment dla lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – taką ofertę niedawno składał niepubliczny zakład opieki zdrowotnej w Wólce Grodziskiej koło Leżajska. Zainteresowanie? – Na nasze ogłoszenie odpowiedziała jedna osoba, emerytowany lekarz – komentuje osoba odpowiedzialna za rekrutację w NZOZ w Wólce Grodziskiej.

Jak informuje gazeta na Podlasiu jedna z placówek do wysokiej pensji i mieszkania dorzuciła samochód służbowy. Pomimo takich warunków lekarza znaleźli po pół roku poszukiwań. – Zaoferowaliśmy mieszkanie po remoncie i renault kangoo, ale łatwo nie było – wspominają pracownicy placówki.

Statystyki są zaskakujące najmniej lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców jest w województwie wielkopolskim 1,6 najwięcej w województwie łódzkim 2,8.

Aktywnych zawodowo lekarzy mamy w Polsce 85 tysięcy. Średnia ogólnokrajowa wynosi 2,3 lekarza na tysiąc mieszkańców.

Jesteśmy na szarym końcu, bo według OECD średnia europejska to czterech lekarzy na tysiąc mieszkańców. Aby osiągnąć ten wynik musieli byśmy wykształcić ponad 68 tysięcy lekarzy.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.