Kurier Medyczny

Łanda: RTR jest w fazie śmierci klinicznej

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Małgorzata Solarczyk
|
Źródło: Kurier Medyczny/KL
- Ustawodawca nie wprowadził żadnych rozwiązań, które zachęciłyby producentów leków do inwestowania w Polsce – mówi Krzysztof Łanda, prezes firmy Meritum L.A., były wiceminister zdrowia, autor pierwotnej koncepcji Refundacyjnego Trybu Rozwojowego. RTR, który proponował dawał nadzieję na ochronę i rozwój polskiego rynku farmaceutycznego. Po niemal czterech latach dyskusji nad potrzebą jego uchwalenia gdzieś utknął i chyba rząd o nim zapomniał.
- W konsekwencji największe zyski ze sprzedaży leków osiągają przedsiębiorstwa zagraniczne, sprowadzające do Polski leki, które dodatkowo korzystają z preferencyjnych warunków produkcji w swoich państwach. Krótko mówiąc – produkcja leków staje się u nas coraz mniej opłacalna – przyznaje Łanda w rozmowie z „Kurierem Medycznym”.

Czy warto zainwestować w Polsce? Łanda przyznaje wprost, że nie. – Dlaczego? Ze względu na niskie ceny leków zwrot inwestycji jest niski – mówi ekspert.

Krajowi i zagraniczni producenci leków, którzy zainwestowali w Polsce, czują się przez państwo niedocenieni, a nawet dyskryminowani. - Uważają, że ze względu na wspieranie przez nich polskiej gospodarki powinni być traktowani lepiej niż ci, którzy tylko importują i sprzedają leki. Chcą mieć między innymi gwarancję zachowania cen refundacyjnych, a także pewność, że jeśli uruchomią kosztowną produkcję, państwo kupi leki od nich, a nie od tańszych, azjatyckich wytwórców. Dlatego niejednokrotnie słyszy się opinię, że nawet najgorszy RTR jest lepszy i bardziej sprawiedliwy niż obecna sytuacja – wyjaśnia ekspert.

– Wiele krajów na świecie traktuje biznes medyczny jak koło zamachowe swoich gospodarek. Nie wiadomo dlaczego, w Polsce nie uzyskuje on żadnego wsparcia ze strony rządu – podsumowuje Łanda.Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.