123RF

Lekarz przepisze ruch na receptę

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marzena Sygut-Mirek
|
Źródło: Sylwia Wysocka/PAP
Aktywność fizyczna będzie przez włoskich lekarzy przepisywana razem z lekarstwami – to prozdrowotne działanie to element krajowego programu, przedstawionego w związku z obchodzonym 4 marca Światowym Dniem Otyłości.
Otyłość jest we Włoszech co roku przyczyną śmierci 53 tysięcy osób.

Co dziesiąty Włoch jest otyły
Problemy związane z otyłością to ważne wyzwanie, wymagające wspólnego podejścia, a kluczowe znaczenie mają prewencja i zachęcanie do zdrowego stylu życia, począwszy od właściwego odżywiania, i przeciwdziałanie siedzącemu trybowi życia – oświadczył szef resortu zdrowia, zapowiadając, że aktywność fizyczna nie będzie już ogólnikową rekomendacją, ale oficjalnym zaleceniem lekarskim.

Włoski minister zdrowia Orazio Schillaci poinformował, że „we Włoszech problem otyłości dotyczy ponad 10 proc. ludności, a nadwagę ma jedna trzecia dzieci w wieku do 8 lat. To więcej, zaznaczył, niż wynosi średnia europejska”.

Lekarze rodzinni – robimy to od lat
Przedstawiony plan zapisywania aktywności ruchowej został przychylnie przyjęty przez lekarzy rodzinnych, ale nie jest on dla nich niczym nowym.

– To inicjatywa godna pochwały, ale my to robimy od 20 lat – zauważył prezes włoskiego stowarzyszenia medycyny ogólnej i podstawowej opieki medycznej Claudio Cricelli, podkreślając, że „zostały już opracowane reguły przepisywania takiej aktywności według kryteriów wieku, płci i schorzeń”.

– Takie pomysły uważa się za inicjatywy elit, ale dla nas to jest podstawowa terapia prewencyjna – zaznaczył doktor Cricelli.

Kanada była pierwsza
Ponad rok temu, w lutym 2022 r., z podobną inicjatywą wystąpiła Kanada. Tamtejsi lekarze w czterech kanadyjskich prowincjach – Kolumbii Brytyjskiej, Manitobie, Ontario i Saskatchewan – uzyskali prawo przepisywania spacerów na receptę. Docelowo program ma być dostępny w całej Kanadzie.

Zarejestrowanie recepty oznacza też, że pacjent otrzymuje bezpłatną wejściówkę do parków narodowych.

Program został nazwany PaRx – wymawia się „parks” (czyli parki). W inicjatywie chodzi o to, żeby zachęcić ludzi do ruchu i korzystania z natury, ponieważ spacery i doświadczanie przyrody to, jak dowodzą badania naukowe, jeden ze sposobów poprawiania zdrowia.

Przeczytaj także: „Zespół metaboliczny na Top Medical Trends 2023”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.