Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Lekarze odpowiadają na pytania o SARS-CoV-2 i kontrolę elektronicznych urządzeń wszczepialnych

Źródło: Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Autor: Krystian Lurka |Data: 26.03.2020
 
 
Tagi: koronawirus
Eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wyjaśniają, jak podczas pandemii COVID-19 powinni postępować pacjenci posiadający wszczepialne urządzenia wspomagające pracę serca, na przykład stymulatory resychronizujące CRT-P, wszczepialne kardiowertery-defibrylatory ICD i wszczepialne kardiowertery-defibrylatory resynchronizujące CRT-D. Specjaliście odpowiadają na najczęstsze pytania dotyczące problemu.
– Celem opracowania zaleceń jest ograniczenie ryzyka przeniesienia infekcji na pacjentów zdrowych poprzez wzajemny kontakt pomiędzy pacjentami oraz ograniczenie ryzyka przeniesienia infekcji przez personel medyczny. Istotnym celem jest także ochrona zespołów zajmujących się elektroterapią lub elektrofizjologią przed zakażeniem lub niepotrzebnym kontaktem z osobami chorymi na COVID-19, bądź będącymi w grupie ryzyka zachorowania. Wtedy, kiedy to możliwe zalecamy wykonywanie kontroli urządzeń wszczepialnych z użyciem systemów telemedycznych oraz odroczenie, jeżeli tylko możliwe, planowych kontroli na okres po zakończeniu stanu epidemicznego – przyznaje dr hab. n. med. Adam Sokal z Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i zaprezentował kilka najczęściej zadawanych pytań.

Co w przypadku, kiedy pacjent ma zaplanowaną kontrolę swojego urządzenia w ośrodku prowadzącym, czy wizyta się odbędzie?

- Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną zalecane jest przełożenie planowych wizyt kontrolnych, możliwe więc, że zaplanowana na najbliższe dni i tygodnie kontrola się nie odbędzie. Każdorazowo zaleca się przed planowaną kontrolą urządzenia wcześniejszy kontakt telefoniczny z ośrodkiem nadzorującym. Zanim wybierzemy się do poradni, warto podjąć próbę kontaktu telefonicznego z ośrodkiem (nawet kilkukrotnie). Dzięki udzielonej informacji ustalimy plan postępowania bez ewentualnej niepotrzebnej podróży do ośrodka – wyjaśniają eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jak ma się przygotować pacjent do telefonicznego kontaktu ze swoim ośrodkiem?

- Podczas rozmowy kontrolujący zapyta o zdarzenia kliniczne, takie jak: wysokoenergetyczne interwencje ICD, zasłabnięcia, utraty przytomności u pacjenta ze stymulatorem, jak niepokojące objawy związane z lożą urządzenia (m.in. zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, ścieńczenie skóry), które mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji lub zagrażającej perforacji. W razie wątpliwości warto przygotować dokumentację fotograficzną podejrzanych zmian – ułatwi to osobie weryfikującej zdalną kontrolę i weryfikację stanu pacjenta – odpowiadają specjaliści.

System pacjenta nie umożliwia codziennej transmisji danych z urządzenia do ośrodka prowadzącego. Jak może przeprowadzić zdalną kontrolę?

- W przypadku korzystania z systemów telemedycznych nadzoru urządzeń wszczepialnych, które nie wykorzystują codziennych automatycznych transmisji, należy ustalić z ośrodkiem datę i godzinę planowanej transmisji danych z implantowanego urządzenia, tak, aby były one dostępne w czasie planowanej przez kontrolującego oceny urządzenia – sugerują kardiolodzy elektrofizjolodzy.

Co, jeśli ośrodek zaleci kontrolę na miejscu?

- W przypadku zalecenia pacjentowi kontroli urządzenia w poradni lub oddziale, bezwzględnie wymagane jest w każdym przypadku zebranie wywiadu epidemiologicznego dotyczącego ryzyka infekcji SARS-CoV2 i ewentualnego podejrzenia zakażenia/ zakażenia chorego, zgodnie ze standardami panującymi w danej jednostce. Pacjent zostanie zapytany o samopoczucie ogólne i ewentualnie występujące infekcje, zwłaszcza w obrębie dróg oddechowych. Bezwzględnie należy udzielić szczerych i precyzyjnych odpowiedzi! Dalsze postępowanie zależy od instrukcji przedstawionych przez ośrodek – trzeba stosować się do nich skrupulatnie – odpowiadają.

Jak zorganizować wizytę w ośrodku, by była możliwie najbardziej bezpieczna?

- Każdorazowo należy dokładnie uzgodnić z ośrodkiem termin wykonania kontroli. W miarę możliwości warto dołożyć wszelkich starań, by transport do ośrodka i z powrotem nie odbywał się środkami transportu zbiorowego. Warto zgłosić się do poradni dokładnie na planowaną godzinę kontroli i, jeśli to możliwe, zastosować indywidualne środki ochrony, takie jak maseczka i jednorazowe rękawiczki. W poradni warto ograniczyć do niezbędnego minimum kontakt z personelem i zachować bezpieczną odległość od innych pacjentów, to jest około dwóch metrów – wyjaśniają.

Przeczytaj także: „Kogo badać na obecność SARS-CoV-2?”, „Zalecenia do prowadzenia fizjoterapii dorosłych pacjentów z COVID-19” i „Algorytm postępowania w sytuacji podejrzenia COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.