Wyślij
Udostępnij:
 
 
Łukasz Szumowski zapowiada budowę „supersieci” szpitali onkologicznych
 
Działy: Aktualności
Mamy już sieć szpitali – tymczasem minister zdrowia chce uzupełnienia jej o „supersieć” szpitali onkologicznych. Zapowiada także wzrost nakładów na walkę z nowotworami.
Łukasz Szumowski udzielił wywiadu „Dziennikowi Gazecie Prawnej”.

- Jestem świadom, że onkologia w wielu obszarach jest niedofinansowana. A żeby zapewnić stabilność leczenia, finansowanie musi być zagwarantowane na takim poziomie, żeby szpital nie był stratny, to znaczy, żeby nie musiał dokładać pieniędzy do leczenia – mówił.

Jego zdaniem najpierw jednak trzeba przeanalizować realne koszty leczenia, a potem zastanowić się nad ewentualną zmianą wyceny. - Na pewno, jeżeli trzeba przeznaczyć więcej pieniędzy, to priorytetem są choroby, z powodu których najczęściej umierają Polacy – przyznał.

Minister zapowiadał też stworzenie sieci ośrodków referencyjnych w regionach, które odpowiadałyby za nadzorowanie ścieżki pacjenta. Tak aby droga pacjenta od lekarza rodzinnego przez szpital powiatowy do placówki specjalistycznej i odwrotnie była jasna i szybka.

- Często chory trafia na leczenie specjalistyczne, a potem mógłby być przekazany do szpitala o niższym stopniu referencyjności, ale bliżej domu, który przejąłby opiekę nad nim po skomplikowanej terapii. Obecnie każdy szpital działa według własnych zasad. Chcemy, żeby to było nadzorowane przez wytypowane, specjalistyczne placówki – mówił Szumowski.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe