Wyślij
Udostępnij:
 
 

Małecka-Libera o reformie Radziwiłła: - Trudno oceniać hasła, które nie mają pokrycia w projektach ustaw

Źródło: KL, Portalsamorządowy.pl
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 04.08.2016
 
 
Zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia i posłanka Platformy Obywatelskiej oceniła przedstawioną przez ministra zdrowia strategię zmian systemu ochrony zdrowia. Małecka-Libera zarzuca ministrowi brak konkretnych rozwiązań i mówi: - Zmiany dotyczące NFZ oznaczają centralizację, a taki system w przeszłości się nie sprawdził.
- Bardzo trudno oceniać hasła, które nie mają pokrycia w konkretnych projektach ustaw - powiedziała posłanka Platformy Obywatelskiej, o czym możemy przeczytać na stronie internetowej "Portalsamorządowy.pl". Przypomniała, że zmiany dotyczące finansowania ochrony zdrowia sięgają horyzontem roku 2025 roku, a oznacza, że będzie dość czasu, żeby eksperci rozmawiali o zmianach, ale - jak podkreśla - przez ten czas tak naprawdę niewiele się zmieni.

- Nikt nie będzie chciał podejmować konkretnych decyzji, ponieważ nie będzie wiedział, w którym kierunku ta reforma będzie się zmieniała - oceniła posłanka.

Małecka-Libera odniosła się do zapowiedzi odnośnie Narodowego Funduszu Zdrowia, systemu budżetowania i sieci szpitali.

- Minister powiedział, że nie będzie rewolucji, ale według mnie będzie olbrzymia rewolucja dotycząca szeregu wyzwań systemowych - oceniła Małecka-Libera i podkreśliła, że zmiany dotyczące NFZ oznaczają centralizację i podporządkowanie ministrowi zdrowia. - Taki system już mieliśmy wiele lat temu i absolutnie się nie sprawdził. Z dalekiej Warszawy trudno jest zarządzać budżetami poszczególnych szpitali - powiedziała.

Jak informuje "Portalsamorządowy", zdaniem posłanki ryczałtowanie szpitali nie przełoży się na to, ze będą one świadczyły dobre i kompleksowe usługi.

- Świadczeniodawcy będą mieli określoną pulę pieniędzy i nie będą mieli żadnej motywacji do tego, by polepszać jakość usług i pozyskiwać nowych pacjentów - przekonywała i stwierdziła, że planowane dodatkowe kontraktowane rodzi pytania m.in. o zasady konkursów.

Małecka-Libera mówiła również, że wprowadzenie sieci trzech poziomów szpitali stworzy swoistą pajęczynę, w którą będą uwikłane publiczne jednostki, które niezależnie od kondycji finansowej będą miały się dobrze. - Rodzi się pytanie, co z tymi, które w sieci się nie znajdą, i co z prywatnymi? - podsumowała.

Przeczytaj również inne teksty na temat reform Konstantego Radziwiłła. To: "Konstanty Radziwiłł zapowiedział reformę, a eksperci ją ocenili", "Krzysztof Bukiel: Rząd traktuje służbę zdrowia jako dziedzinę gorszego rodzaju", "Konstanty Radziwiłł idzie po 35 miliardów na zdrowie" i "Twardowski o reformie Radziwiłła: To tylko życzenie polityka. Wprowadźmy "Dekalog dla POZ"!.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.