Wyślij
Udostępnij:
 
 

Maluchy

Źródło: Rzeczpospolita
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 18.05.2019
 
 
- Jeśli nie zatrzymamy plagi otyłości wśród najmłodszych, to w 2025 na świecie nawet 70 mln maluchów do piątego roku życia roku będzie miało nadmierną masą ciała – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia.
- Naukowcy związani z World Obesity Federation przewidują, że w 2025 r. ok. 12 milionów dzieci będzie miało nieprawidłową tolerancję glukozy, 4 miliony zachoruje na cukrzycę typu 2,27 milionów będzie miało nadciśnienie – pisze „Rzeczpospolita”.

Jedną z przyczyn otyłości jest wzrost spożycia cukru, przyjmowanego z rozmaitymi produktami spożywczymi. W ciągu ostatnich 10 lat spożycie cukru przetworzonego w Polsce wzrosło o 12 kg na osobę z 21,5 kg na osobę do 33,3 kg.

W standardowym batoniku może być około cztery łyżeczek, czyli 20 g cukru. W bardzo dużych ilościach cukier występuje w napojach, szczególnie gazowanych, ze względu na to, że napoje gazowane w pewnym stopniu zabijają słodki smak. Mała puszka napoju energetycznego będzie miała około pięć łyżeczek.

Cukier dodawany jest również do wielu innych, z pozoru niesłodkich produktów, takich jak przyprawy, płatki śniadaniowe, jogurty i przetwory mleczne oraz wszelkiego rodzaju sosy. Przykład? Łyżka keczupu zawiera pół łyżeczki cukru.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe