Wyślij
Udostępnij:
 
 
Grzegorz Skowronek/Agencja Gazeta

Marcin Pakulski o szpitalach, które nie są niezbędne

Autor: Krystian Lurka |Data: 12.08.2020
 
 
– Epidemia nadwyręża gospodarkę, a system opieki zdrowotnej poddawany jest olbrzymiej presji. Dla wielu szpitali zbieg tych negatywnych zjawisk może się okazać zbyt dużym obciążeniem. To wymusi zmiany. Należy się zastanowić, czy działalność części małych placówek, bez zaplecza diagnostycznego i oddziałów intensywnej terapii, jest niezbędna – mówi były prezes NFZ Marcin Pakulski w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
Ekspert przyznaje wprost, że być może rządzący w obliczu ogromnych problemów w obszarze finansów publicznych związanych z COVID-19 nie będą w stanie ratować wszystkich podmiotów medycznych i skupią się jedynie na tych, których istnienie okazuje się konieczne z punktu widzenia strategicznego bezpieczeństwa systemu opieki zdrowotnej.

– Warto się postarać, aby te zmiany były przemyślane i sterowane, a nie przypadkowe – podkreśla Pakulski i sugeruje, aby mniejsze lecznice przekształcać ich funkcję – zmieniać w placówki ambulatoryjno-terapii dziennej lub leczenia dla przewlekle chorych.

Pakulski mówi także o Funduszu Medycznym i planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia.Przeczytaj także: „Będą się starać o pieniądze, bo będzie taka możliwość, a nie dlatego, że ich potrzebują”, „Pakulski: Może warto wykonywać mniej świadczeń, ale o wyższej jakości? Wtedy śmiertelność się zmniejszy” i „Współpłacenie pacjenta za leczenie a koronawirus”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe