Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marian Zembala laureatem Nagrody Specjalnej „Menedżera Zdrowia”
Źródło: BL
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 19.12.2018
 
 
Profesor Marian Zembala, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca, został uhonorowany Nagrodą Specjalną "Menedżera Zdrowia" za dokonania życia w konkursie "Sukcesu Roku 2018 w Ochronie Zdrowia". Przedstawiamy sylwetkę profesora.
Pochodzi z Krzepic, pod Częstochową. Medycynę studiował na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Praktykę zagraniczną zdobywał w szpitalu uniwersyteckim w Utrechcie. Stamtąd ściągnął go do Polski prof. Zbigniew Religa, który w Zabrzu tworzył swój ośrodek kardiologiczny - dziś znamy pod nazwą Śląskie Centrum Chorób Serca.

Prof. Zembala był w zespole, który dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serce. Przez lata był „prawą ręką” profesora Religi, z czasem zastępując go na stanowisku dyrektora ŚCCS. Już samodzielnie, w 1997 jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca. W 2001 jako pierwszy w Polsce dokonał jednoczasowego przeszczepienia płuco-serca.

W 2018 roku sukcesem była rekordowa liczba transplantacji serca u dorosłych i dzieci z całego kraju. Łącznie było ich 72 na ogólną liczbę 135 w całym kraju. - Dzięki temu spełniły się nasze marzenia, aby przekroczyć rocznie liczbę 70 transplantacji serca, podobnie jak wiodące na świecie ośrodki Cambridge – komentuje profesor.

Marian Zembala jest prezesem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego (EACTS).

Nagrody "Sukces Roku 2018 w Ochronie Zdrowia" przyznawane są w dziesięciu kategoriach. Wręczenie statuetek odbędzie się podczas okolicznościowej gali, 10 stycznia 2019 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie.

Przeczytaj także: "Piotr Pobrotyn z tytułem "Menedżer Roku 2018 w Ochronie Zdrowia - placówki publiczne", "Paweł Żuk i Artur Prusaczyk z nagrodą w "Sukcesie Roku" i "Statuetki konkursu "Sukces Roku 2018 w Ochronie Zdrowia" trafią do...".
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe