Archiwum

Modro: Lekarze wygrają w sądzie sprawy dotyczące ograniczania pracy ►

Udostępnij:
Do kancelarii Michała Modro zgłaszają się lekarze, którzy twierdzą, że rozporządzenie w sprawie ograniczenia pracy medyków do jednego podmiotu narusza swobody wyboru miejsca pracy i prowadzenia działalności gospodarczej. Przekonują, że tracą finansowo i zamierzają składać pozwy. Czy wygrają w sądzie? – Prawdopodobieństwo jest duże, tym bardziej że nie ma podstaw prawnych do takich działań – szacuje radca prawny Michał Modro i mówi wprost o naruszaniu konstytucji.
- Zgodnie z art. 65 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz miejsca pracy – mówi Michał Modro z Kancelarii Prawo Gospodarka Zdrowie Modro w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” i przypomina, że w tej sprawie stanowisko zajęło prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Wskazano, że rozporządzenie zawiera rozwiązania prawne charakterystyczne dla stanów nadzwyczajnych, takie jak ograniczanie konstytucyjnie gwarantowanej wolności działalności gospodarczej i wolności pracy. Ograniczenia tych wolności mogą być przyjmowane zgodnie z art. 233 ust. 3 konstytucji w czasie stanu klęski żywiołowej, a w innych sytuacjach tylko w formie ustawy i z zachowaniem zasad art. 31 ust. 3 konstytucji. Zdaniem prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej warunki te nie zostały zachowane.

– Można zatem spodziewać się, że osoby wykonujące zawody medyczne będą chciały dochodzić swoich praw przed sądem, domagając się również wynagrodzenia szkody poniesionej przez niezgodne z prawem działanie władzy publicznej - zapowiada Modro.Czy lekarze wygrają w sądach z państwem?

– Prawdopodobieństwo jest duże, tym bardziej że nie ma podstaw prawnych do takich działań – szacuje Michał Modro.Przeczytaj także: „Prezes Matyja krytykuje rozporządzenia ministra zdrowia i Rady Ministrów”, „Krzyżanowski: Rozporządzenie ministra zdrowia jest niezgodne z prawem” i „Łukasz Jankowski: Przestańmy mówić „to tylko”.
Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.